Wiadomości

Wypadek awionetki - spokojnie, to tylko ćwiczenia!

Data publikacji 25.04.2023

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji wspólnie z innymi służbami ratunkowymi, administracją i służbami porządkowymi gliwickiego aeroklubu przeprowadzili wspólne ćwiczenia. Scenariusz zakładał, że na płycie lotniska rozbiła się awionetka, a 3 osoby zostały ranne. Zadaniem uczestników zajęć była właściwa reakcja na wypadek lotniczy i wspólne działanie na miejscu zdarzenia.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy pomiędzy wszystkimi służbami oraz wypracowanie standardów reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Na lotnisku w Gliwicach doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Samolot, podchodząc do lądowania, uległ wypadkowi. Pilot stracił panowanie nad sterami, a następnie rozbił maszynę w południowej części lotniska. Trzej pasażerowie odnieśli obrażenia, pilot zdołał wydostać się z wraku o własnych siłach. Istniała także groźba wybuchu pożaru, dlatego niezbędna była szybka ewakuacja osób znajdujących się na pokładzie. Administracja natychmiast podjęła decyzję o powiadomieniu służb i zamknięciu lotniska.

Na miejsce wyruszyły liczne zastępy straży pożarnej, karetki pogotowia i policja. Każda ze służb przystąpiła do swoich obowiązków. Przede wszystkim wydobywano osoby z wraku samolotu i gaszono tlące się zarzewie ognia – nie dopuszczono do większego pożaru. Opatrzono rannych i przetransportowano ich do szpitala.
Policja w tym czasie zadbała o kierowanie ruchem oraz niedopuszczanie osób postronnych, rozpoczęto też czynności dochodzeniowo-śledcze. Oględziny miejsca zdarzenia przeprowadzili policyjni technicy kryminalistyki, zabezpieczono dokumentację i wstępnie ustalono okoliczności oraz przyczyny wypadku. Zebrano też dane o pilocie, miejscu startu, celu przelotu, dane pokrzywdzonych i świadków zdarzenia.

Szkolenie przeprowadzono w celu przygotowania personelu do reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz działania w stanie zagrożenia. Chociaż odbywało się ono według założonego scenariusza, miało dynamiczny przebieg, a jego założeniem było jak najbardziej realistyczne odzwierciedlenie niebezpiecznej sytuacji.

Takie przedsięwzięcia, poza założeniami szkoleniowymi, wynikającymi z rozporządzenia Ministra Transportu, mają również za zadanie doskonalić współpracę pomiędzy służbami porządkowymi. Wypracowane schematy i sposoby reagowania na podobne zagrożenia mogą okazać się bowiem bezcenne, gdy do podobnej sytuacji doszłoby w rzeczywistości. Współdziałanie służb i poznanie wzajemnych kompetencji jest jednym z kluczowych zagadnień interdyscyplinarnego zarządzania kryzysowego.
 

  • Na pierwszym planie na tle płyty aeroklubu gliwickiego oraz dwóch wozów bojowych straży pożarnej są widoczne wszystkie służby ratownicze – strażacy, ratownicy medyczni oraz policja, łącznie około 12 osób, każdy wykonuje zadania przydzielone przez widocznego w centralnym punkcie dowódcę działań – Naczelnika Wydziału Sztab Policji w Gliwicach. W prawym dolnym rogu widać dodatkowo częściowo leżącą na noszach ratunkowych jedną z ofiar wypadku.
  • Na zdjęciu policjanci przy radiowozach pilnujący wjazdu na płytę lotniska.
  • Na zdjęciu wozy strażackie na płycie lotniska
  • Strażacy i medycy udzielają pomocy rannym ułożonym na murawie lotniska.
  • Na zdjęciu gaszony samolot typu awionetka.
  • Na zdjęciu policjant obserwujący lotnisko.
  • Na tle płyty lotniska aeroklubu gliwickiego w centralnym punkcie zdjęcia widać zaparkowane na płycie lotniska wozy bojowe Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Bojkowa, łącznie 5 pojazdów. Przy pierwszym z lewej strony pojeździe widać dwóch strażaków wyciągających sprzęt ratowniczy, a przy kolejnym pojeździe widać czterech strażaków przygotowujących się do akcji pożarniczej.
  • Na tle płyty lotniska na skraju pasa startowego jest widoczny niewielki, osobowy samolot w kolorach czerwono-biało-niebieskim, stojący częściowo na trawie. W centralnym punkcie zdjęcia są widoczni strażacy rozmawiający z ofiarą wypadku lotniczego leżącą pod samolotem, dodatkowo widać jak jeden ze strażaków próbuje wyciągnąć kolejną osobę z samolotu. W dolnej części zdjęcia widać rozciągnięty żółty wąż strażacki.
  • w centralnym punkcie zdjęcia jet widoczna tylna część niewielkiego, osobowego samolotu w kolorach czerwono-biało-niebieskim, który jest gaszony przez strażaka (w pozycji przykucniętej, z butlą na plecach i maską na twarzy) oblewającego podwozie wymienionego samolotu specjalistyczną pianą pożarniczą.
  • Na tle trawiastej części płyty lotniska w Gliwicach widzimy w centralnej części zdjęcia czterech strażaków , którzy są w trakcie opatrywania jednej z osób poszkodowanych, dodatkowo po prawej stronie widzimy częściowo jak ratownicy zajmują się kolejną poszkodowaną osobą. W lewym górnym rogu zdjęcia możemy dojrzeć dodatkowo dwóch strażaków, którzy dogaszają samolot.
  • Na tle wozu bojowego straży pożarnej widzimy dwóch funkcjonariuszy Policji z Wydziału Sztab Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach – ubrani są w umundurowanie ćwiczebne tak zwane moro, koloru granatowego, na głowie mają furażerki, oraz mają na sobie kamizelki taktyczne. Jeden z Policjantów prowadzi rozmowę za pośrednictwem stacji nasobnej.
  • Na zdjęciu w centralnym punkcie widzimy trzy osoby stojące i rozmawiające – Dowódcę akcji, policjanta stojącego tyłem oraz dowódcę z ramienia Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach, w tle jest widoczna akcja gaszenia samolotu stojącego na płycie lotniska przez dwóch strażaków.
  • Na zdjęciu w centralnym punkcie widzimy  niewielki, osobowy samolot w kolorach czerwono-biało-niebieskim oraz dwóch techników kryminalistyki robiących zdjęcia – prowadzą oględziny, jeden z techników jest ubrany w specjalny biały kombinezon, drugi ma na sobie częściowo odblaskową kamizelkę, dodatkowo w tle po prawej stronie widać pięć osób biorących udział w ćwiczeniach.
  • W centralnej części zdjęcia widzimy otwarte drzwi niewielkiego, osobowego samolotu w kolorach czerwono-biało-niebieskim oraz policjanta ubranego cywilnie w kamizelkę odblaskową z napisem POLICJA trzymającego teczkę – Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji III w Gliwicach, który dokonuję oględzin wnętrza samolotu.
  • Na zdjęciu widzimy grupę strażaków, ratowników medycznych i policjantów skupionych na ratowaniu rannych ułożonych na trawniku.
Powrót na górę strony