Wiadomości

Akt oskarżenia wobec 64 - letniej oszustki działającej metodą "na policjanta"

Data publikacji 01.03.2023

Bielscy kryminalni końcem lutego zakończyli aktem oskarżenia postępowanie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Północ w Bielsku-Białej przeciwko 64- letniej oszustce. Podejrzana usłyszała łącznie 2 zarzuty usiłowania oszustwa na kwotę 30 tysięcy złotych oraz wyłudzenia 50 tysięcy w czerwcu ubiegłego roku od mieszkanki Dąbrowy Górniczej metodą „na policjanta”. Za popełnione przestępstwa grozi jej 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego bielskiej komendy końcem lutego br. zakończyli postępowanie trwające od września 2022 roku przeciwko 64- letniej oszustce, która we wrześniu ubiegłego roku wspólnie z innymi sprawcami usiłowała doprowadzić 74-letnią mieszkankę Bielska-Białej do niekorzystnego rozporządzenia jej mieniem w kwocie 30 tysięcy złotych. Wówczas pokrzywdzona bielszczanka wykazała się czujnością i postawą godną do naśladowania, dlatego finalnie nie doszło do przekazania żądanej kwoty. O zdarzeniu tym pisaliśmy w artykule https://bielsko-biala.policja.gov.pl/ka2/informacje/wiadomosci/344316,Areszt-dla-64-letniej-oszustki.html?search=72364674729851.
Po zatrzymaniu wówczas oszustki na wniosek śledczych bielski sąd zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, który trwa do chwili obecnej. W toku prowadzonego dochodzenia i wytężonych działań śledczych ustalono ponadto, iż sprawczyni w czerwcu ubiegłego roku oszukała metodą „na policjanta” 82-letnią mieszkankę Dąbrowy Górniczej na kwotę 50 tysięcy złotych. Ostatecznie kobieta usłyszała dwa zarzuty w warunkach recydywy. Za popełnione przestępstwa grozi jej 8 lat pozbawienia wolności.

Przy tej okazji ponownie przypominamy:

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Powrót na górę strony