Przystanek Historia - szkolenie dla oficerów prasowych śląskiej Policji
„Spotkanie z historią – 100-lecie Policji województwa śląskiego” – pod takim hasłem odbyło się szkolenie śląskich oficerów prasowych. Policjanci wysłuchali o tym, jak dostosowywać treści na policyjnych stronach internetowych do osób z niepełnosprawnościami i pogłębili swoją wiedzę historyczną na temat Policji. Uczestnicy odwiedzili też Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej im. Henryka Sławika w Katowicach, gdzie wysłuchali wykładu na temat samorządności przedwojennego województwa śląskiego.
Szkolenie rozpoczęła Rzecznik Prasowa mł. insp. Aleksandra Nowara, która przywitała gości i przybliżyła uczestnikom plan. Po niej głos zabrała Anna Haupka – studentka psychokryminalistyki na Uniwersytecie SWPS w Katowicach, która opowiedziała o dostosowaniu treści na policyjnych stronach internetowych do osób z niepełnosprawnościami w kontekście ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Pani Anna odbyła niedawno praktyki w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach i przy wsparciu mł. insp. Krzysztofa Kazka, który jest Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, analizowała policyjne strony internetowe. Sprawdzała, czy publikowane komunikaty są czytelne również dla osób niewidomych. Jako jedna z nich, doskonale wiedziała na co zwrócić szczególną uwagę. Swoje sugestie i wskazówki przekazała oficerom prasowym, podkreślając, że treści publikowane na stronach internetowych śląskich komend Policji są czytelne i zrozumiałe także dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Kolejnym prelegentem był Grzegorz Grześkowiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., który opowiedział o historii i tradycjach Policji województwa śląskiego.
Istotnym elementem warsztatów była wizyta w Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej im. Henryka Sławika w Katowicach, gdzie uczestnicy wysłuchali wykładu Ryszarda Mozgola, który jest Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach na temat samorządności przedwojennego województwa śląskiego i wkładu Górnego Śląska w rozwój społeczny i ekonomiczny II Rzeczypospolitej.