Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Dzisiaj w 104. rocznicę odzyskania niepodległości przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, jak również szefowie służb mundurowych złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Kolejnym elementem obchodów była Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Archikatedrze Chrystusa Króla. W tegorocznych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli śląscy policjanci z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach nadinsp. Romanem Rabsztynem na czele.
Dzisiaj na Placu Bolesława Chrobrego w Katowicach odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Gospodarzem uroczystości był Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, który odczytał zgromadzonym na apelu list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym Premier napisał: „Polska, jak mało który kraj na świecie zna cenę wolności, zarówno tę najbardziej okrutną, jak naród ją trwoni i dopiero poniewczasie uświadamia sobie, jak wielki skarb utracił, ale również tę, jaką się płaci za odzyskanie niepodległości. I choć jest ona bardzo wysoka ten dziejowy moment zrzucenia pęt niewoli, naznaczony jest nie tylko ciężarem poświęcenia, ale również olbrzymim ładunkiem radosnego uniesienia".
W uroczystości wzięli udział między innymi: Minister Michał Wójcik, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn, a także delegacje służb mundurowych i instytucji państwowych oraz mieszkańcy Katowic. Po odegraniu Hymnu Państwowego i Apelu Poległych oraz Salwie Honorowej przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny.
W uroczystym apelu uczestniczyła Kompania Honorowa oraz Poczet Sztandarowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania Niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.