„Dla każdego jest miejsce na drodze” – symulacja wypadku drogowego
W niedzielę w Katowicach na ulicy 73-go Pułku Piechoty doszło do 5 groźnych wypadków z udziałem motocyklisty. Szybka reakcja przypadkowych kierowców pozwoliła uratować życie poszkodowanym. To najlepsze podsumowanie przeprowadzonej przez śląską Policję symulacji w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje”. Działania odbyły się przy zaangażowaniu Centrum Powiadamiania Ratunkowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Stowarzyszenia Śmiercioodporni.
Przeprowadzenie 5 symulacji wypadków motocyklisty na DK-81 w Katowicach miało na celu sprawdzenia zachowania innych użytkowników ruchu drogowego, którzy w tym czasie przejeżdżali tym odcinkiem drogi. Podobne wydarzenie zorganizowano 10 lat temu. Wtedy reakcje osób postronnych pozostawiały wiele do życzenia. Tegoroczna symulacja pokazała, że świadomość o konieczności niesienia pomocy ofiarom wypadków jest dużo większa.
Symulacja wypadku z udziałem motocyklisty nie została przeprowadzona przypadkowo. Pomimo spadku ogólnej liczby wypadków oraz osób rannych, zanotowaliśmy wzrost liczby zdarzeń z udziałem motocyklistów w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku. Motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy są narażeni na poważne obrażenia w przypadku zdarzenia drogowego.
Cała symulacja została zaaranżowana bardzo realistycznie. Żadna z osób, które zatrzymały się celem udzielenia pomocy nie zorientowała się, że to tylko pozorowany wypadek. W momencie, kiedy na miejsce przyjeżdżały służby i informowały o symulacji oraz składały gratulacje za wzorową postawę, wszyscy reagowali bardzo emocjonalnie. Każda z osób, która zatrzymała się celem udzielenia pomocy ofiarom wypadku, była bohaterem tego niedzielnego przedpołudnia.
Pamiętajmy, że każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy. Przeprowadzona symulacja wypadku drogowego miała na celu zwrócenie uwagi na problem obojętności i braku reakcji na zaistniałe, niebezpieczne sytuacje drogowe. Nie możemy zakładać, że o wypadku drogowym na pewno poinformuje ktoś inny.
Przypominamy także, że zgodnie z art. 162 § 1 Kodeksu Karnego – Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Nie bądźmy obojętni – reagujmy i pomagajmy!
Dziękujemy za obecność wszystkim przedstawicielom mediów.