Wiadomości

Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków w Katowicach

Data publikacji 28.06.2022

W środę 29 czerwca pierwszy etap 33. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności" i Olimpijczyków, zawita do Katowic. Podczas rywalizacji, 150 kolarzy przejedzie pięć etapów w pięciu województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim. Organizacja wyścigu wymaga czasowych wyłączeń w ruchu.

W środę 29.06 rozegrane zostaną rozegrane dwa etapy. Pierwszy z Żor do Katowic o długości 92,5 kilometrów. Kolarze o godzinie 10.30 rozpoczną 4,5 kilometrową pętelką od startu honorowego do ostrego, skąd pojadą przez Rudziczkę, Suszec, Orzesze, Kobiór, Gostyń, Tychy, Bieruń na pierwszy finisz lotny do Lędzin . Potem przez Mysłowice Ławki dotrą do Katowic.
- Dlaczego kolarstwo jest tak ważne? Rowery są dla nas wszystkich niesamowicie istotne, zarówno w wymiarze rekreacyjnym, sportowym, jak i transportowym. Podkreślamy to poprzez współorganizację wydarzeń sportowych, gdzie emocje na najwyższym poziomie towarzyszą przepięknemu wizerunkowi miasta Katowice, który możemy podziwiać obserwując kolarskie zmagania – mówi wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun - Jak przekonaliśmy się przez lata, organizacja wyścigów kolarskich i towarzyszące im ukazywanie miasta z lotu ptaka oraz z perspektywy pędzącego peletonu za każdym razem dodaje splendoru miastu Katowice. Dziękuję za to, że Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków zawitał do Katowic. Jest to dla nas największe w tym roku przedsięwzięcie rowerowe. Będę z całego serca kibicował najlepszym polskim kolarzom, zmierzającym na metę w Katowicach. Dołożymy także wszelkich starań, by powstałe utrudnienia w ruchu drogowym były dla  mieszkańców jak najmniej uciążliwe – dodaje.
Organizacja wyścigu wymaga czasowych wyłączeń w ruchu. Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, komisarz Tomasz Bratek: Utrudnienia będą występowały głównie w okolicy ulicy Kościuszki i Doliny Trzech Stawów czyli na pętli wyścigu i mecie. Pamiętajmy, by stosować się do zaleceń policji oraz służb porządkowych i zwracać uwagę na oznakowania. Komunikaty będą publikowane w mediach.
Peleton wjedzie do miasta około godziny 12:00 ulicą Teodora Boya Żeleńskiego na Kostuchnie i będzie kierować się w stronę mety kolejno ulicami: Szarych Szeregów, Armii Krajowej, generała Zygmunta Waltera-Jankego, Kościuszki, Zgrzebnioka, Meteorologów, Ceglaną i Francuską. Na tych ulicach ruch zostanie wstrzymany przez służby porządkowe o 11:30. Na ulicy Kościuszki prawy pas będzie udostępniony dla wyjeżdżających z Osiedla Zgrzebnioka. Kolarze będą poruszać się po dwóch pasach pod prąd. Ulica Francuska i ulica Lotnisko będzie rozdzielona i lewa strona jezdni będzie udostępniona dla wyjeżdżających od strony osiedla Francuska Park. Zablokowany będzie również wjazd na ulicę 3 Stawów od ulicy Porcelanowej (przejazd pod DK86).
Następnie, około 12:25 kolarze dotrą do malowniczej Doliny Trzech Stawów, gdzie czekać na nich będzie przejazd finałową pętlą, wzdłuż ulic: Lotnisko, generała Kazimierza Pułaskiego, Trzech Stawów i Francuskiej. Wyścig zakończy się o 12:45 dekoracją zwycięzców.


Dodatkowo, tego samego dnia odbędzie się 14. Mini Wyścig „Solidarności", przeznaczony dla najmłodszych sportowców. Długość jego trasy w zależności od kategorii wiekowej wyniesie od 200metrów do 1600metrów i przebiega wzdłuż ulicy Trzech Stawów. Zapisy online trwają na stronie Organizatora (www.wyscig.com.pl) do 24 czerwca, natomiast każdy może przyjść z formularzem w dniu wyścigu na metę, gdzie przyjmowane będą zapisy uczestników w godzinach 9:20-10:20. Pierwsza grupa wystartuje o 10:30, a ceremonia dekoracji młodych kolarzy rozpocznie się o  12:00.

Opracowanie: Biuro Pełnomocnika Prezydenta ds. Organizacji Imprez Strategicznych

 

  • Briefing prasowy z udziałem policjantów
  • Konferencja Prasowa, w której uczestniczy komisarz Tomasz Bratek
  • Mapa wyścigu
Powrót na górę strony