Uroczystości 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Dąbrowskie uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości odbyły się dzisiaj w Sanktuarium NMPA oraz na Placu Wolności w Dąbrowie Górniczej. Wśród delegacji nie zabrakło przedstawicieli dąbrowskiej Policji. Na ich czele stał Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej insp. Artur Klimek.
Uroczystości w 103. rocznicę odzyskania niepodległości rozpoczęła odprawiona w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej msza święta w intencji Ojczyzny oraz tych wszystkich, którzy oddali życie w jej obronie. Następnie odbył się przemarsz uczestników na Plac Wolności, gdzie symboliczną wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy 11. Pułku Piechoty Zagłębiaków złożyli przedstawiciele służb mundurowych. W miejskich uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści, władze Dąbrowy Górniczej, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Oficjalnej delegacji z dąbrowskiego garnizonu Policji przewodniczył Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej insp. Artur Klimek.
W czasie Mszy Świętej została poświęcona ziemia z pola bitewnego pod Dytiatynem, gdzie 16 września 1920 roku, w okresie wojny polsko-sowieckiej, 600 polskich żołnierzy z 13 Pułku Piechoty i 8 Brygady Artylerii stoczyło kilkugodzinny bój z dwiema sowieckimi brygadami jazdy i piechoty. Dzięki bohaterstwu Polaków niewielki oddział zatrzymał na wiele godzin marsz dwóch brygad sowieckich, ratując przed rozbiciem tyły 8. Dywizji Piechoty i ukraińską dywizję kawalerii. Polskie siły miały zatem czas, by przygotować się na spotkanie z sowiecką kawalerią „Czerwonych Kozaków”, którą rozbito później pod Tarnopolem. Walki z 16 września 1920 roku, z powodu ogromnych start i heroicznej postawy polskich żołnierzy, nazwano polskimi Termopilami, podobnie jak było to w przypadku bitwy pod Zadwórzem.
Ziemia z pola bitewnego pod Dytiatynem została pobrana i przywieziona z inicjatywy polskich policjantów pod przewodnictwem Komendanta Miejskiego Policji w Jaworznie mł. insp. dr Piotra Uwijały i Dowódcy Kontyngentu Policyjnego w Misji Doradczej Unii Europejskiej na Ukrainie nadkom. Marka Dzierżęgi, którzy podobnie jak przed rokiem, wspólnie z harcerzami, upamiętnili bohaterstwo polskich żołnierzy walczących o wolność i granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921. Po mszy świętej nastąpiło uroczyste przeniesienie urny z poświęconą ziemią i złożenie jej do kolumbarium przy Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.