Wiadomości

IV zawody sprawnościowe w katowickim oddziale prewencji rozstrzygnięte!

Data publikacji 21.09.2021

W katowickim oddziale prewencji zakończyły się czwarte zawody sprawnościowe o puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Do rywalizacji stanęło 49 policjantów podzielonych na siedem drużyn reprezentujących każdą z kompanii jednostki. Zmagania miały na celu podniesienie sprawności fizycznej mundurowych oraz kształtowanie współpracy zespołowej w duchu sportowej rywalizacji.

W miniony czwartek zakończyła się rywalizacja sportowa w "IV Zawodach Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach". W szranki stanęło siedem 7-osobowych drużyn (6 policjantów - skład podstawowy, 1 policjant - rezerwa), reprezentujących pododdziały z katowickiego oddziału prewencji. Była to już czwarta edycja tego typu zmagań.

Pierwszego dnia rywalizacja odbywała się na hali sportowej Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz na przyległym do niej terenie. Policjanci rywalizowali między sobą w 4 konkurencjach:

 • bieg pod górę w kompletnym sprzęcie ochrony osobistej,
 • orientacja w terenie,
 • szybcy i silni,
 • wyścig z oponą.

Dyscypliny te były bardzo trudne i wyczerpujące. Pierwsza to bieg na wyznaczonym odcinku od bunkra do hali, gdzie czas drużyny stanowił sumę czasów uzyskanych przez poszczególnych jej członków. W drugiej konkurencji policjanci musieli odczytać wskazówki z wiadomości oraz dotrzeć do wskazanego miejsca, gdzie po odnalezieniu części szyfru mieli podać odpowiedź w punkcie kontrolnym. Trzecia dyscyplina, już na hali sportowej, to przeplatanka biegu i konkurencji siłowych, takich jak podciąganie na drążku, wyciskanie sztangi leżąc, martwy ciąg i pompki szwedzkie. Na koniec policjantów czekał tor przeszkód polegający na poruszaniu się po formowanym moście z opon. Po pierwszym dniu zawodów prowadzenie w rywalizacji objęła drużyna reprezentująca Kompanię Wzmocnienia, wyprzedzając zaledwie o jeden punkt Kompanię Prewencji V.

Jeszcze ciekawiej przedstawiał się drugi dzień rywalizacji. Odbywał się on na terenie Zalewu Mitręga w Łazach oraz okolicznych duktów leśnych, gdzie miał miejsce bieg z przeszkodami na wyznaczonej trasie.

Konkurencja ta rozpoczęła się na terenie kamieniołomu od biegu po równoważni. Kolejno policjanci musieli zmierzyć się z pionową ścianą, pokonać tor z opon i zdobyć szczyt okolicznego wzniesienia. Po zbiegnięciu na dół mieli do pokonania około 3-kilometrowy odcinek, strumień, do którego prowadziło strome błotniste zejście, następnie obiec zalew Mitręga, docierając do znajdującej się przy brzegu polany. Tam zespoły dzieliły się na dwie 3-osobowe ekipy, z których jedna przepływa łódką wyznaczoną trasę, a druga w tym czasie wykonywała ćwiczenie, które nazywa się „plank” (czyli deska) z nogami na ławce. Po zakończeniu tego etapu następowała zamiana. Ostatnim etapem toru przeszkód był bieg betonowym podestem i czołganie się przez boisko do siatkówki plażowej. Konkurencja kończyła się, gdy ostatni zawodnik przekroczył linię mety znajdującą się na betonowym podeście.

Drugi dzień zmagań, podobnie jak pierwszy, zakończył się wygraną policjantów z Kompanii Wzmocnienia, którzy nie dali szans swoim kolegom z pozostałych pododdziałów. Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji w IV Zawodach Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach, zwyciężyła Kompania Wzmocnienia, wyprzedzając o aż 7 punktów Kompanię Prewencji V. Podium uzupełnili policjanci Kompanii Prewencji I.

Na zakończenie zawodów zastępca dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach młodszy inspektor Artur Maliszewski wraz z Przewodniczącym ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach aspirantem sztabowym Dariuszem Tabasem, wyrazili uznanie i pochwalili wszystkich uczestników za sportową postawę i rywalizację w duchu fair-play. Podkreślono, iż bez względu na zajęte miejsca, każdy z osobna zasługuje na wyróżnienie. Ogromne podziękowania wraz z pamiątkowymi statuetkami i okolicznościowymi dyplomami za pomoc w organizacji zawodów oraz udostępnienie obiektów i terenu do ich rozegrania przekazano Burmistrzowi miasta Łazy Panu Maciejowi Kaczyńskiemu i Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach Panu Adrianowi Kała.

Zastępca dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach młodszy inspektor Artur Maliszewski w asyście Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach aspiranta sztabowego Dariusza Tabasa wręczył zwycięskiej drużynie „Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach”. Każda z drużyn, która zajęła miejsca od 1 do 3 otrzymała pamiątkowe puchary, a wszystkie zespoły - okolicznościowe dyplomy. Nowością w tym roku było wyróżnienie najlepszego zawodnika, wybieranego ze składu zwycięskiej drużyny. Policjantem tym okazał się sierżant sztabowy Artur Smoczyński.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 • Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Katowicach przy udziale przedstawicieli Związków Zawodowych i zastępcy dowódcy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji dokonuje oficjalnego otwarcia zawodów.
 • Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Katowicach przy udziale przedstawicieli Związków Zawodowych i zastępcy dowódcy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji dokonuje oficjalnego otwarcia zawodów.
 • Policjant w pełnym sprzęcie PZ zbiega do bunkra.
 • Policjant w pełnym sprzęcie PZ biegnie pod górę w kierunku hali sportowej.
 • Zmiana policjantów wykonujących konkurencję biegu pod górę w pełnym sprzęcie PZ.
 • Policjanci odczytują wskazówki, gdzie znaleźć szyfr.
 • Policjanci w okolicy hali sportowej szukają szyfru.
 • Policjant w konkurencji biegu na hali sportowej.
 • Policjant w konkurencji podciągania na drążku na hali sportowejj.
 • Policjanci w konkurencji wyciskania sztangi leżąc i martwego ciągu na hali sportowej.
 • Policjant w konkurencji pompek szwedzkich na hali sportowej.
 • Główny sędzia zawodów podinspektor Mirosław Szalkowski podczas odprawy z policjantami biorącymi udział w zawodach drugiego dnia.
 • Policjanci jednej z drużyn pokonujący równoważnię na torze przeszkód.
 • Policjanci jednej z drużyn pokonujący tor z opon.
 • Policjanci jednej z drużyn wspinający się na wzniesienie.
 • Policjanci jednej z drużyn zbiegający ze wzniesienia.
 • Policjant przebiegający przez strumień.
 • 3 policjantów płynie łodzią po wyznaczonej trasie.
 • 3 policjantów wykonuje ćwiczenie plank.
 • w policjantów czołga się po boisku do siatkówki plażowej.
 • Puchary za pierwsze 3 miejsca wraz z pamiątkową tabliczką dla najlepszego zawodnika zawodów.
 • Zastępca dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach młodszy inspektor Artur Maliszewski podsumowuje zakończone zawody.
 • Zastępca dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach wraz z Burmistrzem miasta Łazy wręcza puchar i dyplom zwycięskiej drużynie. W tle inni zawodnicy, sędziowie i przedstawiciel związków zawodowych.
 • Zdjęcie grupowe zawodników z pierwszych trzech miejsc.
Powrót na górę strony