Wiadomości

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym

Data publikacji 31.05.2021

Od 1 czerwca 2021 roku zaczynają obowiązywać nowe regulacje w ruchu drogowym. Zmiany te są naprawdę istotne z punktu widzenia nowych praw i obowiązków uczestników ruchu. Dotyczą zarówno kierujących, jak i pieszych. Nowe przepisy dokładnie precyzują również wzajemną relację pomiędzy kierującym a pieszym przechodzącym przez jezdnię. Dzisiaj odbyło się spotkanie z przedstawicielami mediów, na którym policjanci wyjaśnili nowe zmiany prawne i wyemitowali filmy dotyczące nowych zasad poruszania się.

Najważniejsze zasady zawarte w nowych przepisach:

  • pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
  • zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię,
  • na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m),
  • w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

Wprowadzenie zmian było niezbędne ze względu na postęp technologiczny i wszechobecne smartfony, z którymi rzadko się rozstajemy. Obecnie należy jeszcze większą uwagę przywiązywać do tego, co dzieje się na jezdni i chodniku, kiedy zbliżamy się do przejścia. W związku ze statystykami tragicznych wydarzeń na przejściach dla pieszych nowe obowiązki zostały nałożone zarówno na kierujących, jak i na pieszych. 

Wcześniej informowaliśmy także o zakazie używania m. in. smartfonów na przejściach dla pieszych, zakazie jazdy "na zderzaku" oraz nowych zasadach obowiązujących na przejściach dla pieszych. 

Nowe przepisy wprowadzają bardzo istotne zmiany. Apelujemy zatem o zapoznanie się z nowymi regulacjami i stosowanie ich w codziennej rzeczywistości. Cel, jaki był zakładany przy ich wprowadzeniu, jest oczywisty: poprawa bezpieczeństwa, szczególnie pieszych.

Pamiętajmy, że to bezpieczeństwo na drodze w największym stopniu zależy od nas samych.

  • Policjanci podczas briefingu prasowego z dziennikarzami.
  • Policjanci podczas briefingu prasowego z dziennikarzami.
  • Policjanci podczas briefingu prasowego z dziennikarzami.
Powrót na górę strony