Mimo obowiązujących obostrzeń, rybnicki klub otwarty
Dzisiaj w nocy policjanci z rybnickiej komendy interweniowali w lokalu mieszczącym się w centrum Rybnika, który pomimo zakazu był otwarty. Właściciel zdecydował się na zorganizowanie imprezy wbrew obowiązującym przepisom. Mundurowi wylegitymowali 139 uczestników wydarzenia. Materiały dotyczące tej sprawy zostaną przesłane do Prokuratury Rejonowej w Rybniku oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które podejmą decyzję o dalszym postępowaniu wobec przedsiębiorcy i uczestników.
Niestety wciąż wszyscy zmagamy się z konsekwencjami pandemii. W celu skutecznej walki z epidemią, wprowadzono nakazy i zakazy mające ograniczyć zasięg wirusa. Może to nastąpić wyłącznie dzięki przestrzeganiu wprowadzonych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu się do ograniczeń. Zostały one nałożone na wszystkich, także na różne gałęzie gospodarki. Działanie niektórych podmiotów jest w znacznym stopniu ograniczone lub całkowicie zakazane. Niestety nadal pojawiają się miejsca, w których łamane są wprowadzone obostrzenia oraz osoby i podmioty, które swoim świadomym działaniem, z premedytacją łamią przepisy.
Dzisiaj po północy, do dyżurnego rybnickiej komendy wpłynęło zawiadomienie o możiwości popełnienia przestępstwa z art. 165 KK, w lokalu mieszczącym się w centrum miasta, który pomimo zakazu był otwarty. Na miejsce udali się policjanci, którzy wylegitymowali 139 uczestników tego zdarzenia. Kilka godzin wcześniej rybniccy mundurowi rozmawiali z właścicielem lokalu i poinformowali go o obowiązujących obostrzeniach. Mężczyzna jednak oświadczył, że lokal jest prowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, a tego dnia odbywa się zebranie "tzw. strajku przedsiębiorców". Jak się okazało, w miarę upływu czasu, w lokalu pojawiało się coraz więcej osób. Część z nich nie przestrzegała obowiązku zakrywania twarzy, spożywała alkohol w miejscu objętym zakazem oraz próbowała wprowadzić interweniujących policjantów w błąd, podając fałszywe dane osobowe. Za te wykroczenia osoby zostały ukarane mandatami. Z tej interwencji mundurowi sporządzili również dokumentację, a wkrótce materiały zostaną przekazane do Prokuratury Rejonowej w Rybniku i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które podejmą stosowne kroki prawne.
Organem wiodącym w zakresie prowadzenia kontroli tego typu podmiotów jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Posiada ona uprawnienia, umożliwiające przeprowadzenie kontroli miejsc, których działalność w dobie pandemii zagraża bezpieczeństwu osób, naraża na zakażenie, a także stanowi ryzyko szerokiego rozprzestrzenienia się wirusa. W sytuacjach, gdy rażąco zostaną naruszone przepisy dotyczące reżimu sanitarnego, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej w kwocie do 30 tysięcy złotych. W zakresie prowadzonych kontroli i egzekucji obowiązujących przepisów, wsparcia inspektorom sanitarnym udzielają policjanci.
Apelujemy również do mieszkańców o rozwagę i stosowanie się do obowiązujących obostrzeń oraz zaleceń służb sanitarnych. Niestety wciąż można spotkać osoby, które nie zakrywają nosa i ust, czy nie zachowują dystansu społecznego. Nie każdy też korzysta z dostępnych środków dezynfekujących, czy jednorazowych rękawiczek dostępnych w sklepach i innych miejscach. Sytuacja, w jakiej się obecnie znajdujemy jest dla nas wszystkich trudna. Tylko rozsądek i przestrzeganie obowiązujących ograniczeń i zaleceń pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Przypominamy, że grupowanie się większej liczby osób może spowodować pojawienie się nowego ogniska zakażenia. Działania służb mają na celu przede wszystkim ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.