Wiadomości

Wizyta policjantów zza Odry

Data publikacji 07.11.2014

Od poniedziałku do piątku w naszym województwie gościła delegacja niemieckich policjantów. Odwiedzili Katowice, Racibórz i Zabrze. Wizyta odbyła się w ramach Programu Loenardo da Vinci "Uczenie się przez życie".

Szóstka stróży prawa z Komendy Landowej Policji w Berlinie przyjechała do Polski w poniedziałek. Następnego dnia spotkali się z policjantami z katowickiej komendy wojewódzkiej. Poznali metody wykorzystywane w pracy operacyjnej oraz w zwalczaniu przestępczości stadionowej. W środę niemieccy stróże prawa odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Raciborzu i  tamtejszy zakład karny. W trakcie spotkania z raciborskimi policjantami goście zza odry mogli poznać specyfikę polskich uregulowań prawnych odnoszących się do ścigania przestępstw, szczególnie tych o najpoważniejszych. Kolejny dzień spędzili w Szkole Policji oraz katowickim oddziale prewencji, gdzie zapoznali się bazą dydaktyczną oraz metodami szkoleniowymi, a także zobaczyli pokaz rozpraszania agresywnego tłumu. Ostatnim elementem wizyty było podsumowanie i spotkanie z kierownictwem śląskiego garnizonu policji.  W imieniu Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji gości podjął Naczelnik Wydziału Prezydialnego KWP w Katowicach mł.insp. Dariusz Taborowski wraz ze swoim zastępcą podinsp. Markiem Twardochem.

Oczywiście w trakcie wizyty nie zabrakło punktów mniej oficjalnych, które pozwoliły poznać gościom tradycję i zabytki naszego regionu. Zwiedzili m.in. Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu i muzeum na terenie browarów tyskich.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach realizuje projekt partnerski pt. "Zwiększenie zdolności wyspecjalizowanych struktur do skutecznego zapobiegania, zwalczania i ścigania poważnych przestępstw popełnionych z użyciem przemocy", w ramach Programu Leonardo da Vinci "Uczenie się przez całe życie". Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Jego celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu form, metod i procedur zwalczania i zapobiegania poważnym przestępstwom z użyciem przemocy. Rezultatami będą wypracowanie jednolitego podręcznika dobrych praktyk opartego na porównaniu rozwiązań przyjętych w obu krajach.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”

 

 

Powrót na górę strony