Policja i sport

Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi

Data publikacji 09.10.2017

W miejscowości Hutki-Kanki odbyły się Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Na starcie stanęło ponad 250 zawodników, reprezentujących służby mundurowe z całego kraju. Bieg, który odbył się już po raz XIV, objął honorowym patronatem Komendant Główny Policji.

Mistrzostwa w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi na stałe wpisały się w Centralny Kalendarz Imprez Sportowo-Rekreacyjnych Policji. Nadrzędnym celem zawodów jest uczczenie pamięci sierżanta Grzegorza Załogi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony podczas wykonywania czynności służbowych. Sportowe zmagania poprzedziło złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie symbolicznego znicza na grobie tragicznie zmarłego, przez przedstawicieli śląskich policjantów. Miejsce wiecznego spoczynku sierż. Grzegorza Załogi na cmentarzu parafialnym w miejscowości Chechło odwiedziła delegacja z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz kierownictwo Komend Powiatowych Policji w Zawierciu i Będzinie. Wszyscy biorący udział w mistrzostwach minutą ciszy oddali hołd poległym na służbie.
 
Do zawodów zgłosiło się ponad 250 zawodników, reprezentujących jednostki policji z całego kraju, Straż  Miejską, Straż Graniczną i Lasy Państwowe. Poza służbami mundurowymi, w biegu  rywalizowały także reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych o profilach mundurowych oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. W tegorocznym biegu uczestniczył także Zastępca Dyrektora Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji mł.insp. Mirosław Wypych.
 
Dla zawodników przygotowano trasę zlokalizowaną na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki – Kanki gm Łazy. W zależności od kategorii, biegacze pokonali trasy o długości 10,8 km, 7,2 km, i 3,6 km. Do dyspozycji uczestników była kuchnia polowa z przygotowanym gorącym posiłkiem. Zawody uświetnił występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Organizatorem biegu był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach oraz Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach.

Nagrody zwycięzcom oraz wyróżnionym zawodnikom wręczali: Zastępca Dyrektora Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji mł.insp. Mirosław Wypych., Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektor Piotr Kucia, Burmistrz Łaz oraz Henryk Załoga - ojciec zastrzelonego policjanta.

W kategorii drużynowej szkół ponadgimnazjalnych o profilu mundurowym, zwyciężyli uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach. W klasyfikacji drużynowej służb mundurowych, pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. W tej kategorii najlepszym zawodnikiem był Łukasz Oślizło z KMP w Katowicach, a najlepszą zawodniczką Monika Kapera z KPP w Złotowie.

Pełne wyniki zawodów można zobaczyć na stronie datasport.pl.

Powrót na górę strony