Policja i sport

Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi

Wczoraj w miejscowości Hutki-Kanki w gminie Łazy odbyły się Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Na starcie stanęło prawie 300 zawodników, reprezentujących służby mundurowe z całego kraju. Bieg, który odbył się już po raz XIII, objął honorowym patronatem Komendant Główny Policji.

Mistrzostwa w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi na stałe wpisały się w Centralny Kalendarz Imprez Sportowo-Rekreacyjnych Policji. Nadrzędnym celem zawodów jest uczczenie pamięci sierżanta Grzegorza Załogi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony podczas wykonywania czynności służbowych. Sportowe zmagania poprzedziło złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie symbolicznego znicza na grobie tragicznie zmarłego, przez przedstawicieli śląskich policjantów. Miejsce wiecznego spoczynku sierż. Grzegorza Załogi na cmentarzu parafialnym w miejscowości Chechło odwiedziła delegacja z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach na czele z zastępcą komendanta wojewódzkiego podinsp. Mariuszem Krzystyniakiem oraz kierownictwo Komend Powiatowych Policji w Zawierciu i Będzinie.

Do zawodów zgłosiło się prawie 300 zawodników, reprezentujących jednostki policji z całego kraju, Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Szkołę Policji w Katowicach, Straż  Miejską, Straż Graniczną, Lasy Państwowe. Poza służbami mundurowymi w biegu  rywalizowały także reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych o profilach mundurowych oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. W tegorocznym biegu uczestniczył także Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Mariusz Krzystyniak.

Dla zawodników przygotowano trasę zlokalizowaną na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki – Kanki. W zależności od kategorii biegacze pokonali trasy o długości 10,8 km, 7,2 km, i 3,6 km. Do dyspozycji uczestników była kuchnia polowa z przygotowanym gorącym posiłkiem. Zawody uświetnił występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Organizatorem biegu był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach oraz Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach.

Nagrody zwycięzcom oraz wyróżnionym zawodnikom wręczali: Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Sudenisa, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji podinsp. Mariusz Krzystyniak, Burmistrz Łaz oraz Henryk Załoga - ojciec zastrzelonego policjanta.

W kategorii drużynowej szkół ponadgimnazjalnych o profilu mundurowym zwyciężyli uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach. W kasyfikacji drużynowej służb mundurowych pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Na drugim miejscu uplasowali się funkcjonariusze Straży Granicznej z Raciborza, atrzecią lokatę zdobyli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. W tej kategorii najlepszym zawodnikiem był Mateusz Pawełczak, a najlepszą zawodniczką Agnieszka Jeż. W klasyfikacji otwartej najszybciej pobiegła Barbara Chrzanowska. Tytuł najlepszego zawodnika w tej kategorii otrzymał Mateusz Pawełczak. W Kategorii otwartej najszybciej trasę pokonał Łukasz Hildebrand z KMP w Katowicach.

Pełne wyniki zawodów można uzyskać na stonie datasport.pl

Zobacz więcej zdjęć w galerii

Powrót na górę strony