Wiadomości

Przypadkowa znajomość zakończona gwałtem

Data publikacji 19.06.2013

Policjanci ze Świętochłowic zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o gwałt na młodej kobiecie. Jeden z nich jest w areszcie, dwóch pozostałych odpowiadać będzie z tzw. „wolnej stopy”. Grozi im wieloletnie więzienie. Tragiczne chwile na długo pozostaną w pamięci ofiary. Czy można było tego uniknąć?

Policjanci ze Świętochłowic zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o gwałt na młodej kobiecie. Jeden z nich jest w areszcie, dwóch pozostałych odpowiadać będzie z tzw. „wolnej stopy”. Grozi im wieloletnie więzienie. Tragiczne chwile na długo pozostaną w pamięci ofiary. Czy można było tego uniknąć?


Policjanci ze Świętochłowic zostali powiadomieni przez młodą kobietę o dokonanym na niej brutalnym gwałcie. Natychmiast podjęli działania, które miały na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności popełnionego czynu, ustalenie jego sprawców i ich zatrzymanie.

 

Niewiele wiadomości była w stanie przekazać policjantom sama poszkodowana, jako że w chwili gwałtu była pod znacznym wpływem alkoholu. Wiele wątków wskazywało, że czynu tego mogli dokonać poznani przez nią przypadkowo nowi znajomi. Łączenie w logiczną całość wszystkich fragmentów zeznań poszkodowanej, potencjalnych świadków oraz osób, które miały w tej sprawie wiedzę, trwało wiele godzin. Na efekty wytężonej pracy mundurowych nie trzeba było długo czekać. Już następnego dnia zatrzymany został pierwszy podejrzany, kolejnego dnia - dwaj następni. Sprawna praca kryminalnych pozwoliła w kolejne kilkanaście godzin zgromadzić materiał dowodowy, pozwalający na postawienie przez prokuratora całej trójce zarzutów popełnienia przestępstwa zgwałcenia.

 

Podejrzanymi o ten brutalny czyn są trzej mieszkańcy Świętochłowic w wieku od 20 do 32 lat. W stosunku do jednego z nich Sąd Rejonowy w Chorzowie zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Dwóch pozostałych odpowiadać będzie z tzw. „wolnej stopy”. Grozi im wieloletnie więzienie.


 

Krótka refleksja


 

Zdarzenie to niewątpliwie jest tragiczne. Ale nasuwa się pytanie - czy można było go uniknąć?


 

Rozpoczyna się lato, dni są upalne i zachęcają do spotkań towarzyskich i zabaw trwających do późnej nocy. Lato i zbliżające się wakacje to również czas wypoczynku, a co za tym idzie nawiązywania nowych znajomości i sympatii. Ale czy zawsze trafnych, a przede wszystkim - odpowiednich? Niebezpieczeństwo stania się ofiarą przestępstwa potęguje często spożywany alkohol. Statystyki wskazują, że osoby nietrzeźwe częściej stają się ofiarą przestępstwa. Decyduje tu również przewaga fizyczna pomiędzy sprawcą, a jego ofiarą. I nie chodzi tu jedynie o zgwałcenia, ale również i inne przestępstwa, takie jak rozbój, kradzież, czy pobicie.

 
 

Może warto zastanowić się, z kim się spotykamy i jakie mogą być tego następstwa, podejść - szczególnie do nowych znajomości - w sposób ostrożny. Unikać w nowych kontaktach miejsc zaciemnionych, odludnych i mało dostępnych. Spożywać alkohol z umiarem, według własnych możliwości, tak, by w każdej chwili w pełni świadomie wiedzieć, co dzieje się wokół nas i z nami.


 

Wielka przykrość, tragedia i krzywda, jaka spotkała młodą kobietę, jest wręcz nie do wymazania z jej świadomości. Pozostawi ona ślad na długo. Nie zawsze satysfakcją jest nieuchronna kara dla sprawcy przestępstwa. Choć ból fizyczny minie, ślad w pamięci pozostanie. I o tym nie wolno nigdy zapomnieć.


 

Z drugiej strony, jest to również przestroga dla potencjalnych sprawców. Pamiętać należy, że policja nie ustanie, nim nie wykryje sprawcy i nie postawi go przed obliczem sprawiedliwości. Niekiedy niewinnie zaczynająca się „zabawa”, może przerodzić się w ludzką tragedię. Tak ofiary, jak i sprawcy. Szczególnie, gdy sprawca jest osobą młodą, zaczynającą swoje dorosłe życie. Życie, które w jednej chwili może zostać ograniczone murami więzienia. Żyjmy, bawmy się i wypoczywajmy tak, by te piękne chwile letniego relaksu nie przerodziły się nagle w ludzkie tragedie.

 

Powrót na górę strony