Wiadomości

Porozumienie SWI

Data publikacji 23.06.2010

Dzisiaj Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach – nadinsp. Dariusz BIEL wspólnie z Komendantem Szkoły Policji w Katowicach – p.o. mł.insp. Jarosławem KALETĄ podpisali porozumienie w sprawie podjęcia współpracy przy realizacji PROJEKTU: „SYSTEM WCZESNEJ INTERWENCJI w jednostkach
i komórkach organizacyjnych Policji garnizonu śląskiego”. SWI będzie wspomagać komendantów w zarządzaniu jednostkami.

Dzisiaj Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach – nadinsp. Dariusz BIEL wspólnie z Komendantem Szkoły Policji w Katowicach – p.o. mł.insp. Jarosławem KALETĄ podpisali porozumienie w sprawie podjęcia współpracy przy realizacji PROJEKTU: „SYSTEM WCZESNEJ INTERWENCJI w jednostkach i komórkach organizacyjnych Policji garnizonu śląskiego”. SWI będzie wspomagać komendantów w zarządzaniu jednostkami.

SWI to program sprawdzony już w Opolu i działający w Łodzi. Kilka tygodni temu Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach powołał Zespół w celu wdrożenia go również w jednostkach Policji w naszym garnizonie. W skład zespołu wchodzą Komendanci Miejscy/Powiatowi Policji z Bytomia, Cieszyna i Zabrza, Zastępcy Komendantów z Częstochowy i Sosnowca, Naczelnicy i pracownicy komórek: Kontroli, Kadr i Szkolenia, Prezydialnego, Zespołu Psychologów oraz Audytor Wewnętrzny i Rzecznik Prasowy. Koordynatorem zespołu został Pełnomocnik Komendanta ds. Ochrony Praw Człowieka.

Do dziś - w ramach „pilotażu” - w skład PLATFORMY SWI wchodziły Komendy Wojewódzkie Policji w Opolu, Łodzi, Gdańsku, Rzeszowie i w Katowicach, od dziś prace związane z wprowadzeniem SWI w jednostkach policji województwa śląskiego wspierać będzie również Szkoła Policji w Katowicach.

Co to takiego SWI? 
To najogólniej mówiąc program, który ma podnosić kompetencje Kadry Kierowniczej Policji przede wszystkim poprzez zbudowania systemu przeciwdziałania nieprawidłowościom. To właśnie kadra kierownicza garnizonu śląskiego, która ma kluczową rolę w ustanawianiu profesjonalnych standardów, ich wdrażaniu i przestrzeganiu jest bezpośrednim adresatem projektu. 

Każda organizacja dysponuje ogromną, lecz zwykle rozproszoną, wiedzą dotyczącą jakości jej funkcjonowania w każdym obszarze (skargi, kontrole, audyty, postępowania dyscyplinarne, informacje medialne, wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich, wizyty organizacji pozarządowych(NGO) i  międzynarodowych, stojących na straży Praw Człowieka – m.in. CAT ONZ, CPT, Rada Europy. Podstawowym budulcem projektu służącemu podnoszeniu standardów i kształtowaniu odpowiedzialności zawodowej są wskazane informacje, które po odpowiednim opracowaniu i rozpowszechnianiu wśród kadry kierowniczej, są dla niej informacją o stanowisku i oczekiwaniach komendanta wojewódzkiego, i stanowią de facto wyznacznik standardów ustanawianych przez kierownictwo garnizonu.

Powrót na górę strony