Spotkanie śląskich policjantów z psychologami – działania i wsparcie młodych ludzi w kryzysie emocjonalnym
Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Katowicach śląscy policjanci spotkali się z psychologami współpracującymi ze Szkołą Główną Mikołaja Kopernika w Warszawie. Uczestnicy w ramach projektu "Funkcjonariusze Policji wobec wyzwań zdrowia psychicznego młodzieży" omówili niezwykle istotne kwestie związane z przeciwdziałaniem, zapobieganiem oraz reagowaniem na zagrożenia samobójstwami wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy i podniesienie świadomości mundurowych w tym zakresie, aby mogli skutecznie rozpoznawać sygnały alarmowe i adekwatnie reagować w sytuacjach kryzysowych.
Wydarzenie rozpoczęła młodszy inspektor Katarzyna Bodzioch, Naczelnik Wydziału Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która przywitała uczestników, a następnie oddała głos prelegentkom wydarzenia pani Sylwi Majewskiej i Elizie Masny.
Psycholożki przedstawiły aktualne wyniki badań oraz omówiły założenia projektu „Suicydologia – analiza stanu wiedzy oraz kampania edukacyjna”, realizowanego przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika w Warszawie i finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Celem projektu jest podnoszenie poziomu świadomości społecznej na temat samobójstw wśród dzieci oraz opracowanie programów edukacyjnych mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.
Podczas spotkania uczestnicy omówili kluczowe zagadnienia związane ze zdarzeniami suicydalnymi wśród młodych ludzi, a także sposoby skutecznego udzielania pomocy osobom w kryzysie emocjonalnym przez mundurowych i inne instytucje.
Specjalistki podzieliły się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami na temat zachowań i cech, które powinny wzbudzić czujność przedstawicieli służb mundurowych.
Omówiły także kluczowe zagadnienia związane z tym zjawiskiem, w tym sposoby udzielania pomocy oraz zwróciły uwagę na rolę profilaktyki, oraz edukacji w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży.
Policjanci i psychologowie zgodzili się, że wczesne zauważenie sygnałów ostrzegawczych oraz otwarta rozmowa mogą uratować życie.
Wspólne działania służb i specjalistów stanowią ważny krok w przeciwdziałaniu tragediom oraz budowaniu systemu wsparcia dla dzieci i młodzieży.
Jeśli znajdujesz się w kryzysie emocjonalnym i potrzebujesz pomocy, pamiętaj, że w sytuacjach nagłych należy dzwonić na numer alarmowy 112.
W pozostałych przypadkach istnieje wiele instytucji oferujących wsparcie.
Jeżeli znajdujesz się w kryzysie emocjonalnym lub znasz kogoś, kto może potrzebować wsparcia, pamiętaj, że są miejsca, gdzie można uzyskać pomoc:
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – bezpłatna, anonimowa pomoc psychologiczna dostępna całą dobę.
- Telefon dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym 116 123 – dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00–22:00.
- Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym 800 70 2222 – całodobowa, bezpłatna pomoc psychologiczna.
- Telefon Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002 – dostępny całodobowo.