Wiadomości

Sytuacja kadrowa w Śląskiej Policji w 2024 roku

Data publikacji 10.01.2025

Rok 2024 był czasem intensywnej pracy dla wszystkich komórek śląskiej komendy wojewódzkiej. Policjanci i pracownicy Wydziału Doboru i Szkolenia oraz Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach również mierzyli się z licznymi wyzwaniami. Ich zaangażowanie przyniosło znaczące efekty w zakresie rekrutacji, szkolenia i promocji zawodu policjanta, umacniając pozycję garnizonu śląskiego jako jednego z najprężniej działających w Polsce.

Rekrutacja i stan kadrowy

Rok 2024 przyniósł znaczący wzrost rekrutacji nowych policjantów w garnizonie śląskim. Do służby przyjęto 702 osoby (w tym 118 kobiet)- to o 138 osób więcej niż w roku 2023. Dodatkowo z innych garnizonów pozyskano 39 funkcjonariuszy. Łączna liczba podań o przyjęcie do służby wyniosła 2603-czyli o 849 podań więcej niż w poprzednim roku ( wzrost o blisko 50%).

Garnizon śląski to największy garnizon w kraju. Na koniec 2024 roku służbę pełniło tu 11286 policjantów. Nieobsadzonych pozostało łącznie 1430 etatów, jednak dzięki szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej służba w Policji przyciąga coraz więcej osób, co ma odzwierciedlenie w znaczącym wzroście zainteresowania i ilości składanych podań o przyjęcie. Powyższe pozwala żywić nadzieję na szybkie wypełnienie tej luki kadrowej. Na rok 2025 również znacząco mniej policjantów niż w poprzednich latach zadeklarowało swoje odejście ze służby.  

Szkolenia

Rok 2024 to czas intensywnych zmian w procesie szkolenia policjantów. Zarówno tych zmian, które już weszły w życie, jak i tych, które są jeszcze procedowane. Największe wyzwanie jakie postawiono w 2024 roku przez Wydziałem Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach to organizacja i prowadzenie praktycznej części zajęć podczas szkoleń zawodowych podoficerskich i aspiranckich realizowanych przez Szkołę Policji w Katowicach metodą hybrydową. Polega ona na tym, że zajęcia teoretyczne ( wykłady) prowadzone przez wykładowców Szkoły Policji w Katowicach realizowane są zdalnie ( policjanci zgromadzeni w KWP uczestniczą w nich on line pod okiem koordynatora grupy). Zajęcia praktyczne ( ćwiczenia) prowadzone są przez policjantów KWP i jednostek podległych, którzy posiadają wiedzę merytoryczną z tematyki będącej przedmiotem ćwiczeń i uzyskali przeszkolenie dydaktyczne do pełnienia roli wykładowcy stowarzyszonego. Od maja 2024 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza pilotażowa edycja szkolenia, w szkoleniach zawodowych podoficerskich i aspiranckich, dzięki wprowadzeniu tej metody kształcenia, uczestniczyło już łącznie 360 śląskich policjantów.

Działania promocyjne - budowanie wizerunku i inspiracja młodych ludzi

Rok 2024 był kolejnym, w którym śląska szkoleniówka z powodzeniem realizowała działania promocyjno-informacyjne w ramach kampanii „Policję tworzą ludzie... twórzmy ją razem”. Kampania ta, zapoczątkowana w 2017 roku, stała się rozpoznawalnym znakiem śląskiej Policji i inspiracją dla wielu młodych osób rozważających wstąpienie w jej szeregi.
W 2024 roku policjanci Wydziału Doboru i Szkolenia zrealizowali łącznie 95 przedsięwzięć w tym 70 spotkań dotyczących promocji zawodu policjanta m.in. zajęcia dla młodzieży na terenie hali sportowej oraz strzelnicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz 25 zajęć otwartych- próbnych testów sprawności fizycznej, w których uczestniczyło łącznie ponad 1500 osób (w 3 turach godzinowych czyli 75 spotkań).
Spotkania te miały na celu nie tylko prezentację zawodu policjanta, ale także zachęcenie młodych ludzi do aktywnego rozwoju swoich pasji i kompetencji, które mogą znaleźć zastosowanie w służbie.
Kampania była wspierana przez profesjonalnie przygotowane materiały multimedialne. Na stronie internetowej KWP w Katowicach oraz w mediach społecznościowych publikowano filmy tematyczne, takie jak „Policję tworzą ludzie z pasją” czy „Policję tworzą ludzie, na których możesz liczyć”. Filmy te w atrakcyjny sposób ukazywały różnorodność służby w Policji oraz codzienną pracę funkcjonariuszy. Kontynuowano także transmisje na żywo na Facebookowym profilu Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach o nazwie „Zostań śląskim policjantem”, które umożliwiały dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Spotkania te, prowadzone w nowoczesnej formule, były platformą do przekazywania informacji o etapach rekrutacji oraz specyfice służby. 
Kluczowym elementem promocji były jednak bezpośrednie spotkania z młodzieżą, zarówno w szkołach średnich ( szczególnie w klasach mundurowych), jak i na uczelniach wyższych. Dzięki temu możliwe było budowanie relacji z potencjalnymi kandydatami oraz odpowiadanie na ich pytania w sposób kompleksowy i szczegółowy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sprawdziany sprawności fizycznej dla kandydatów, które umożliwiały ocenę swoich możliwości przed formalnym przystąpieniem do testów rekrutacyjnych a przede wszystkim dawały szansę bezpośrednich rozmów z policjantami, a tym samym zdobycie praktycznych informacji z zakresu warunków pełnienia służby w Policji i możliwości, jakie ona daje.

W celu realizacji powyższych działań promocyjnych nawiązano współpracę z szeregiem instytucji (uczelnie wyższe, samorządy lokalne oraz Powiatowe Urzędy Pracy). Zorganizowano liczne wydarzenia: targi pracy, konferencje tematyczne czy zawody sportowe.

Przyjęcia so służby w śląskiej Policji

Statystyka przyjęć w garnizonie śląskim na przestrzeni lat:

  • 2020 – 430 (*)
  • 2021 – 875 (*pandemia covid -19 spowodowała wstrzymanie przyjęć w 2021 roku- kandydatów przyjęto w roku 2022)
  • 2022 - 523
  • 2023 - 564
  • 2024 – 702


W 2025 roku zaplanowano dziewięć terminów przyjęć do służby w Policji:

  • 27 lutego
  • 15 kwietnia
  • 12 maja
  • 7 lipca
  • 28 sierpnia
  • 16 września
  • 23 października
  • 25 listopada 
  • 30 grudnia


Rozpoczyna się również rekrutacja w ramach służby kontraktowej. Wszystkich, którzy chcieliby wstąpić w nasze szeregi, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie w zakładce "Zostań Policjantem" można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące służby w Policji. 
Zaangażowanie, profesjonalizm i otwartość na nowe wyzwania to cechy, których oczekujemy od nowych kandydatów. Czujemy się zobowiązani również sami prezentować te cechy w codziennej służbie. „Policję tworzą ludzie... twórzmy ją razem” – to hasło, które nie tylko promuje zawód policjanta, ale przede wszystkim odzwierciedla naszą codzienną pracę i misję formacji, jaką jest Policja.
  

 

Powrót na górę strony