Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony 1 października, został ustanowiony 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji mundurowi z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach uczestniczyli w „II Rybnickim Tygodniu Senioralnym”. Przypomnieli, że wiedza na temat metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców może skutecznie zapobiec oszustwom.
Wczoraj w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbyły się V Rybnickie Targi Senioralne w ramach II Rybnickiego Tygodnia Senioralnego. Podczas tego wydarzenia w specjalnie przygotowanych salach, swoje stoiska zaprezentowali wystawcy, w tym policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
W wydarzeniu uczestniczyli mundurowi z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - aspirant Iwona Dubaj oraz starszy aspirant Szymon Czysz. W trakcie wydarzenia policjant wygłosił wykład dotyczący nowej kampanii pod nazwą „Fałszywa tożsamość, prawdziwe ryzyko”, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
Podczas swojej prelekcji podkreślił, że wiedza na temat działania oszustów na szkodę seniorów, to najlepsza broń w walce, aby nie dać się oszukać. Z myślą o nich powstał specjalny poradnik oraz spot dla seniorów.
Po tym wydarzeniu mundurowi byli dostępni dla wszystkich chętnych na specjalnie przygotowanym stoisku. To tam każdy odwiedzający mógł ponownie zobaczyć spot oraz zapoznać się z metodami oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych oraz dowiedzieć się jak im przeciwdziałać.
Licznym dyskusjom nie było końca, a każdy rozmówca otrzymał od policjantów specjalnie przygotowany poradnik pod nazwą „Fałszywa tożsamość, prawdziwe ryzyko”, gdzie zawarto cenne informacje dotyczące zapobiegania oszustwom.
Niezmiernie dużym zainteresowaniem cieszyło się urządzenie badające refleks. Porównując wyniki seniorów z osobami młodszymi, można z całą pewnością stwierdzić, że refleks seniorów uczestniczących w wydarzeniu był na bardzo wysokim poziomie.
Warto podkreślić, że obok stoiska Policji, swoje stanowiska wystawiły także takie instytucje, jak m.in.: Fundacja Superfundacja z Rybnika, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku, Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku, Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rybnicka Rada Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Wojewódzkiego Śląskiego w Raciborzu.
Nie można zapomnieć, że cały II Rybnicki Tydzień Senioralny (30 września – 4 października), odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika.