Żyj aktywnie - wybieraj trzeźwość
Dzisiaj w Świętochłowicach policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach, wspólnie z władzami Świętochłowic, przedstawili założenia akcji „Żyj aktywnie - wybieraj trzeźwość 0 ‰”. Działania mają na celu uświadamianie wszystkim uczestnikom ruchu, jak ogromnym zagrożeniem dla człowieka jest kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Wszyscy zebrani mogli także zobaczyć spot profilaktyczny ukazujący, jak jedna decyzja może przekreślić całe dotychczasowe życie.
Podczas pierwszych 7 miesięcy 2024 roku, śląscy policjanci skontrolowali trzeźwości ponad 1,6 mln kierujących. Dzięki temu uniemożliwili dalszą jazdę ponad 6 tysiącom kierowców pod wpływem alkoholu. W analizowanym okresie kierowcy, którzy okazali się nietrzeźwi, spowodowali 526 kolizji i 56 wypadków, w których zginęło 7 osób, a 49 zostało rannych.
W analogicznym okresie roku ubiegłego, nietrzeźwi kierujący spowodowali 555 kolizji i 76 wypadków, w których 10 osób zginęło, a 67 zostało rannych.
Podczas dzisiejszego spotkania, uczestnicy mogli poznać historię osób, które przeżyły wypadek samochodowy spowodowany przez pijanego kierowcę. To zdarzenie całkowicie zmieniło życie Pani Małgorzaty i Pana Piotra, którzy 25 maja 2024 roku stali się ofiarami spowodowanego przez pijanego kierowcę wypadku, z którego konsekwencjami zmagają się do dzisiaj. Każdy z uczestników spotkania mógł przekonać się, jakie traumatyczne przeżycia towarzyszyły temu zdarzeniu.
W roli prelegenta wystąpili: mł. insp. Monika Francikowska - Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Świętochłowicach, nadkom. Tomasz Bratek - Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Daniel Beger - Prezydent Miasta Świętochłowice, którzy przedstawili również spot profilaktyczny, skierowany do młodych ludzi ukazujący jak jedna decyzja może przekreślić całe dotychczasowe życie.
Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Apelujemy też do członków rodzin, pasażerów i znajomych. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia przez nieodpowiedzialnych kierujących!
Przypominamy też, że zakaz jazdy pod wpływem alkoholu dotyczy także użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za jazdę w stanie nietrzeźwości, narażamy się na mandat w wysokości 2500 złotych, a w stanie po użyciu alkoholu 1000 złotych.
Żadne kary jednak nie będą tak dotkliwe, jak konsekwencje dalszego życia ze świadomością, że jest się odpowiedzialnym za ludzką tragedię.