Wiadomości

Policjanci uczestniczyli z uczniami w warsztatach "Wolni od uprzedzeń. Wolni od przemocy".

Data publikacji 18.06.2024

Komenda Miejska Policji w Jaworznie po raz kolejny włączyła się w realizację prowadzonego przez Centrum Rozwoju Lokalnego projektu „Przeciw mowie nienawiści”. Młodzież z jaworznickiej szkoły średniej, pod opieką nauczycieli, wspólnie z policjantami odwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat ochrony praw człowieka, przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, takim jak: mowa nienawiści, przemoc wynikająca z nienawiści, nietolerancji, kierowanie się stereotypami oraz nierówne traktowanie wśród różnych grup społecznych.

„Wolni od uprzedzeń. Wolni od przemocy” - edycja II  to projekt realizowany od kilku lat przez Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach oraz Komendą Miejską Policji w Krakowie ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat ochrony praw człowieka, przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, takim jak: mowa nienawiści, przemoc wynikająca z nienawiści, nietolerancji, kierowanie się stereotypami oraz nierówne traktowanie wśród różnych grup społecznych. Poza młodzieżą i nauczycielami, w projekcie od samego początku biorą czynny udział jaworzniccy policjanci.

W czerwcu bieżącego roku po raz kolejny uczniowie z jaworznickiej szkoły wraz z opiekunami i policjantami z jaworznickiej jednostki pojechali do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Dzięki przewodnikowi młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 mogła lepiej zrozumieć to miejsce i skonfrontować je z wyobrażeniami na temat wolności i praw człowieka. Czas tam spędzony pozwolił przygotować się do udziału w dalszej części projektu, a mianowicie do warsztatów w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Podczas warsztatów nie tylko podsumowano zwiedzanie miejsca pamięci Auschwitz. Młodzież rozmawiała także na temat stereotypizacji, uprzedzeń i dyskryminacji. Przeprowadzone ćwiczenia dotyczące marginalizowania ludzi, pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć adresatów dyskryminacji. To doświadczenie uświadomiło młodym ludziom, czym jest mowa nienawiści i jakie konsekwencje, nie tylko prawne niesie ze sobą.

Obecność w miejscu, w którym życie straciły setki tysięcy ludzi, skłania do refleksji nad poszanowaniem praw człowieka oraz szacunkiem dla życia ludzkiego. Była to nie tylko lekcja historii, ale także nauka tolerancji i szacunku godności ludzkiej.

Powrót na górę strony