Wiadomości

Złapał i przetrzymywał chronione prawem ptaki

Data publikacji 15.06.2024

W środę jaworzniccy policjanci zatrzymali 68-letniego mieszkańca Jaworzna, który przetrzymywał na swojej posesji bez zezwolenia ptaki objęte ścisłą ochroną gatunkową oraz sidła służące do kłusownictwa. Mężczyźnie przedstawiono zarzuty za posiadanie dzikich ptaków z gatunku szczygła, czyżyka i makolągwy oraz narzędzi do kłusownictwa. W myśl ustawy o ochronie przyrody i prawie łowieckim, grozi za to do 5 lat więzienia.

Jaworzniccy kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą uzyskali informację o mężczyźnie, który miał przetrzymywać ptaki gatunków chronionych. Policjanci w środę udali się na jego posesję, aby to sprawdzić. Podczas przeszukania mundurowi ujawnili kilka ptaków z gatunku szczygła, czyżyka, makolągwy, krzyżówki czyżyka z kanarkiem oraz krzyżówki szczygła z kanarkiem, które podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Ponadto, zabezpieczono również potrzask oraz tzw. żywołapkę, czyli siatkę służącą do nielegalnego odłowu dzikich ptaków. Na miejsce wezwano specjalistę do spraw ochrony środowiska i dzikich zwierząt z Pogotowia Leśnego, który potwierdził, że znajdujące się na posesji ptaki są objęte ochroną gatunkową, a ich posiadanie jest zabronione.

68-letniego jaworznianina zatrzymano. Usłyszał zarzuty w sprawie posiadania zwierząt objętych ochroną i narzędzi przeznaczonych do kłusownictwa. Teraz mężczyzna odpowie za przestępstwo z ustawy o prawie łowieckim i ustawy o ochronie przyrody, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

#NATURALNIEżeCHRONIMY

  • na zdjęciu siatki do kłusownictwa
  • na zdjęciu ptaki w klatkach
  • na zdjęciu ptaki w klatkach
Powrót na górę strony