Wiadomości

Sprawdzali trzeźwość kierowców po świątecznym weekendzie

Data publikacji 03.04.2024

Okres świątecznych spotkań w gronie najbliższych, sprawia, że na stołach może pojawić się alkohol. Przypominamy, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest „nieświadoma” nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Wczoraj sprawdzali to śląscy policjanci…

Wczoraj, od wczesnych godzin rannych, śląscy policjanci kontrolowali stan trzeźwości kierujących. Po świątecznym weekendzie, w trakcie którego odbywało się wiele spotkań w gronie rodzinnym, trzeba było pamiętać o podstawowej zasadzie: wsiadając za kierownicę należy być całkowicie trzeźwym.

Od ubiegłej soboty do wczorajszego wtorku śląscy policjanci zatrzymali 115 użytkowników dróg pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Tylko wczoraj podczas "Akcji trzeźwość" w rece munurowych wpadło 46 kierujących na podwojnym gazie.

A tak wyglądały działania "Trzeźwość" w naszym województwie.

Przypominamy, że od 14 marca tego roku obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających.
Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.

Gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia, często nie zdaje sobie sprawy, że wciąż może go mieć w swoim organizmie. Czasami nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia.
Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę, warto zbadać swoją trzeźwość. Badanie można wykonać m.in. w jednostkach Policji.

Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny, nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników dróg.
Dlatego też niech hasło: „Piłeś? Nie jedź!” przyświeca każdemu kierowcy przez cały rok.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Członkowie rodzin, pasażerowie i znajomi nie mogą być bierni i pozwalać, aby osoby pod wpływem alkoholu wsiadały za kierownicę, stanowiąc dla wszystkich olbrzymie zagrożenie!

Powrót na górę strony