Wiadomości

Książka rybnickiego policjanta nagrodzona w ogólnopolskim konkursie

Data publikacji 18.11.2023

Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku mł. asp. Artur Ledwoń jest autorem książki „Historia Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole”. Mundurowy, który w wolnym czasie aktywnie działa na rzecz OSP Wielopole, wziął udział w XVII Konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa. Zajął w nim 2 miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Mł. asp. Artur Ledwoń na co dzień pełni służbę w Wydziale Kryminalnym KMP w Rybniku. W wolnym czasie realizuje się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest uczestnictwo i praca na rzecz OSP Wielopole. Jak sam podkreśla, robi to z zamiłowania już od 15 lat.

W związku z jego wielką pasją do pożarnictwa Artur postanowił napisać książkę. Prace nad nią trwały ponad 3 lata. W tym czasie policjant gromadził potrzebne materiały, analizował je i opracowywał. Efektem jego żmudnej pracy jest wydana we współpracy z Muzeum imienia Emila Drobnego w Rybniku „Historia Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole”. Początkowo książka była dostępna właśnie w tym muzeum, jednak jej zapasy szybko się wyczerpały i aktualnie można ją wypożyczyć w wielu bibliotekach w całej Polsce.

„Historia Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole” została zgłoszona do XVII Konkursu na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa. Ogólnopolski konkurs, do którego nabór trwał kilka miesięcy, został właśnie rozstrzygnięty. Mł. asp. Artur Ledwoń zajął w nim 2 miejsce. To wielki sukces zarówno dla autora, jak i dla jednostki, której dotyczy napisana przez niego publikacja. Niewiele Ochotniczych Straży Pożarnych może pochwalić się podobnym osiągnięciem i opracowaniem historii swojej działalności w takiej formie. Na kartach książki autor zawarł wiele informacji dotyczących kształtowania się pożarnictwa na terenie Rybnika i Górnego Śląska, jak również związanych z dzielnicą Wielopole w naszym mieście. Część z informacji, do których w trakcie tworzenia pozycji dotarł Artur, nigdy nie zostały wcześniej opublikowane. Jest to także wielki powód do dumy dla Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Powrót na górę strony