Wiadomości

Areszt za oszustwo metodą na policjanta

Data publikacji 12.10.2023

Zabrzańscy policjanci zatrzymali 17-letniego mieszkańca Wrocławia, który brał udział w oszustwie metodą "na policjanta". Zatrzymany usłyszał już zarzut dotyczący oszukania pewnej seniorki na kwotę blisko 340 tysięcy złotych. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Zabrzu zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Policjanci z wydziału kryminalnego zabrzańskiej komendy ustalili tożsamość i zatrzymali kolejnego oszusta, który brał udział w co najmniej jednym oszustwie metodą "na policjanta". Do zatrzymania doszło w ubiegłym tygodniu we Wrocławiu. Podejrzanym jest 17-letni mieszkaniec tego miasta. Podejrzanemu przedstawiono zarzut dotyczący współudziału w oszukaniu 80-letniej mieszkanki Zabrza. Do przestępstwa tego doszło w lutym. Zatrzymanemu grozi za to kara do 8 lat więzienia. Czynności w tej sprawie trwają.

Jeszcze raz prosimy pamiętać o środkach ostrożności, jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pomoc finansową dla członka rodziny czy przekazania pieniędzy Policji:

  • Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom ani nie przelewajmy ich na wskazane konto bankowe.
  • Nie działajmy w pośpiechu i nie podejmujmy od razu pieniędzy z banku - odłóżmy termin wpłaty, czy udzielenia pożyczki, najlepiej o kilka dni.
  • Poradźmy się znajomych, sąsiadów, rodziny, czy policjanta pod numerem 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączmy rozmowę, zadzwońmy pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformujmy o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformujmy policjantów pod numerem alarmowym 112.

Pamiętajmy, że policjanci, jak również inni urzędnicy, nie żądają od nas, tym bardziej przez telefon, wpłaty żadnych pieniędzy.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.82 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja do filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja do filmu (format mp3 - rozmiar 1.7 MB)

Powrót na górę strony