Wiadomości

VIII wojewódzka konferencja ,,Nowe narkotyki, nowe zagrożenia – Jak nie wpaść w sieć uzależnień?”

Data publikacji 04.10.2023

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemilogiczną oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Katowicach przygotowali wspólnie konferencję w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wydarzenie ,,Nowe narkotyki, nowe zagrożenia – jak nie wpaść w sieć uzależnień?” zgromadziło wielu przedstawicieli oświaty oraz osoby na co dzień zajmujące się profilaktyką kierowaną do dzieci i młodzieży. Konferencja była skierowana do grupy specjalistów, którzy podejmują działania w zakresie współczesnych zagrożeń wśród młodzieży w postaci uzależnień behawioralnych, od środków odurzających oraz cyberzagrożeń.

Gości powitali Wicemarszałek Województwa Śląskiego Anna Jedynak-Rykała, Zastępca Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dr n. med. Dorota Wodzisławska-Czapla, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego dr Anna Zasada-Chorab oraz Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podinsp. Katarzyna Wesołowska, które przywitały gości i podkreśliły, jak poważnym problemem we współczesnym świecie są uzależnienia wśród dzieci i młodzieży.

Odbiorcami seminarium byli m.in. przedstawiciele Miejskich Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policjanci komend miejskich i powiatowych, realizujący zadania profilaktyków społecznych oraz przedstawiciele oświaty. W trakcie wydarzenia przedstawiono formy i sposoby działania profilaktycznego wobec młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki uzależnień. Konferencja pozwoliła również na wymianę doświadczeń oraz poglądów w tym zakresie.

Podczas spotkania wykład przeprowadzili: Liliana Krzywicka - psycholog, socjolog, członek Rady Certyfikującej Sekcji Interwencji Kryzysowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego o „Znaczeniu bezpiecznego przywiązania jako czynnika chroniącego młodych ludzi przed zachowaniami ryzykownymi”, Agata Młynarczyk-Burek - specjalista psychoterapii uzależnień i Kierownik Oddziału Odwykowego Alkoholowego w Szpitalu Psychiatrycznym w Toszku o ,,Nowych uzależnieniach, uniwersalnych zagrożeniach”, Grażyna Skirmuntt  nauczyciel konsultant Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach - ,,#nie CO, ale PO CO? I co z tym możemy zrobić w szkole”, Natalia Rusin - psycholog, pedagog specjalny z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej  w Katowicach - ,,Dialogowy Nauczyciel”, sierż. sztab. Mateusz Jaroch z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - ,,Jak bronić się przed cyberprzemocą” oraz Matt Domogała - prawnik, szkoleniowiec i coach - ,,Troleczności – uzależnieni od traumy. Jak leczyć się i zdrowieć w Kulturze Traumy?”.

Konferencja spotkała się z pozytywnym odbiorem uczestników, którzy podkreślili wagę zagadnienia w kontekście współczesnych problemów wśród młodzieży.

 

Zdjęcia: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Katowicach

  • Uczestnicy konferencji siedzący na widowni przed sceną, na której odbywają się wykłady
  • Uczestnicy konferencji siedzący na widowni
  • Uczestnicy konferencji siedzący na widowni przed sceną, na której odbywają się wykłady
  • Uczestnicy konferencji siedzący na widowni
  • Jedna z osób-prelegentów w trakcie wykładu
  • Uczestnicy konferencji siedzący na widowni przed sceną, na której odbywają się wykłady
Powrót na górę strony