Wiadomości

Zapraszamy na Rodzinny Piknik "Bezpieczny Powiat" - JUŻ W SOBOTĘ

Data publikacji 03.06.2023

17 czerwca w ogrodzie Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbędzie się Rodzinny Piknik „Bezpieczny Powiat”. Organizatorem wydarzenia jest Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie i Powiat Pszczyński. Ta wspólna inicjatywa ma na celu promowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie i Powiat Pszczyński serdecznie zapraszają na Rodzinny Piknik „Bezpieczny Powiat”, który odbędzie się już za dwa tygodnie - 17 czerwca w ogrodzie Starostwa, przy ulicy 3 Maja 10, w godzinach od 14.00 do 18.00. Impreza ma na celu promować kulturę motoryzacyjną, uczyć zasad partnerstwa i bezpieczeństwa na drodze oraz przejazdach kolejowych, a także podejmować tematykę elektromobilności. W programie wydarzenia znalazło się sporo atrakcji - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, w tym konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Uczestnicy Rodzinnego Pikniku „Bezpieczny Powiat” będą świadkami m.in. symulacji wypadku drogowego. W akcji zobaczą służby ratownicze, które będą także uczyły zgromadzonych, jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy. Odbędzie się pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego, będzie można wsiąść do strażackich wozów, na policyjne motocykle i zobaczyć z bliska specjalistyczny radiowóz do obsługi wypadków drogowych. Swoje umiejętności zaprezentują także kilkuletni druhowie z Akademii Małego Strażaka OSP Ćwiklice.

Na miejscu powstanie strefa bezpieczeństwa z symulatorem przejścia dla pieszych, zderzeń i jazdy, refleksometrem i pokazem bezpiecznego przewożenia dzieci i rowerów. Uczestnicy będą mogli zobaczyć działanie symulatora dachowania samochodu. Każdy śmiałek na własnej skórze przekona się, jak zachowuje się wówczas ludzkie ciało. O tym, dlaczego trudno wypiąć się z pasów, gdy wisimy w samochodzie do góry nogami, a także co robić w takiej sytuacji, opowiedzą eksperci z Policji i straży pożarnej. Na specjalnej platformie będzie też można sprawdzić, czym może skończyć się jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

W strefie elektromobilności będą dostępne nowoczesne samochody elektryczne z najnowszymi systemami bezpieczeństwa, elektryczne rowery i akcesoria poprawiające bezpieczeństwo podczas jazdy.

Na terenie pikniku stanie też miasteczko ruchu drogowego. Wyznaczone zostaną pasy ruchu dla rowerów, wyposażone w znaki drogowe, gdzie pod kierunkiem mundurowych dzieci i młodzież mogą sprawdzić swoje umiejętności i nauczyć się zasad poruszania po drogach publicznych w bezpiecznych warunkach. Przewidziano również pokazy bezpiecznej jazdy na rowerze. Będzie ponadto tor przeszkód dla osób, które założą alkogogle. Próbując pokonać go w specjalnych okularach, każdy będzie mógł przekonać się, jak nawet niewielka ilość alkoholu upośledza zmysły i uniemożliwia wykonywanie precyzyjnych manewrów. Będzie także możliwość wykonania wewnętrznych testów na prawo jazdy kategorii B przy stoiskach ośrodków szkolenia kierowców.

Prawdziwą atrakcją dla fanów motoryzacji podczas pikniku będzie spotkanie z Bartoszem Woźnikowskim - głównym programistą firmy przygotowującej samochody do jednego z najbardziej znanych rajdów na świecie, który zabierze uczestników do dakarowego świata. Podczas prelekcji w ogrodzie starostwa opowie o przygotowaniach samochodów ciężarowych do udziału w Rajdzie Dakar. Przypomnijmy, że Bartosz Woźnikowski zaprogramował trzy wozy, które wystartowały w tegorocznym wyścigu, zajmując bardzo dobre lokaty. Jedna z ciężarówek, którą podążał polsko-czeski zespół w składzie Tomas Vratny, Jaromir Matrinec oraz Bartłomiej Boba, znalazła się w TOP10 Rajdu Dakar 2023. Drugi z samochodów, którym podążali Litwini, zdobył złoto odcinka 14.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie na Drodze, która skierowana jest do drużyn składających się z dziecka i osoby dorosłej. Do wygrania będą atrakcyjne nagrody, w tym m.in. tablety.

Nie zabraknie również występów muzycznych - zaprezentują się wokalistki Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej oraz Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu „Voice Pless”.

Stowarzyszenie „take tam” im. Artystów Międzywojnia zaprezentuje 10 scenek/etiud, w których aktorzy wcielą się w zwierzątka z różnymi niebezpiecznymi problemami z zakresu ruchu drogowego, bezpieczeństwa wakacyjnego oraz dotyczące ogólnych zasad bezpieczeństwa. Główna postać wraz z widzami będzie wskazywała bohaterom prawidłowe rozwiązania.

Dla dzieci przewidziano strefę animacji  - darmowe "dmuchańce", malowanie twarzy, popcorn i watę cukrową. Będzie to także okazja do spotkania ze Sznupkiem i nie tylko... Ponadto organizatorzy zapewniają ciekawe zajęcia oraz teatrzyki prowadzone przez animatorów. Zachęcamy do wspólnej nauki poprzez zabawę.

Serdecznie zapraszamy!

  • Zdjęcie przedstawia plakat na temat pikniku.
  • Zdjęcie przedstawia: policyjny motocykl.
  • Zdjęcie przedstawia: znaczek ruchu drogowego na oznakowanym policyjnym motocyklu.
  • Zdjęcie przedstawia: policyjne motocykle i radiowóz.
  • Zdjęcie przedstawia: sygnały świetlne oznakowanego policyjnego motocykla.
  • Zdjęcie przedstawia: bok policyjnego radiowozu.
  • Zdjęcie przedstawia: wnętrze policyjnego radiowozu.
  • Zdjęcie przedstawia: umundurowanych strażaków i policjanta przy radiowozie.
  • Zdjęcie przedstawia: wyścigowy samochód terenowy.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.14 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 774.72 KB)

Powrót na górę strony