Wiadomości

Na urlopie zatrzymała poszukiwanego dwoma listami gończymi

Data publikacji 28.03.2023

Policjantka wydziału kryminalnego katowickiej komendy na urlopie zatrzymała mężczyznę poszukiwanego listem gończym. Mężczyzna był poszukiwany dwoma listami gończymi i nakazem doprowadzenia do zakładu karnego. Przed wymiarem sprawiedliwości ukrywał się w Niemczech. Wpadł, kiedy przyjechał na kilka dni urlopu do Polski. Najbliższe 9 miesięcy spędzi w więzieniu.

Osoby, które popełniły przestępstwo i zostały skazane prawomocnym wyrokiem więzienia, nie zawsze na decyzję sądu oczekują w areszcie. Wielokrotnie zdarza się tak, że osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa odpowiada za swój czyn z tzw. wolnej stopy. Oznacza to, że oskarżony pozostaje na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania. Kiedy postępowanie sądowe kończy się wyrokiem pozbawienia wolności, skazany ma podany termin, w jakim ma się stawić w więzieniu, aby odbyć karę.

Tak miało być i w tym przypadku, ale 43-letni mieszkaniec Katowic, który był poszukiwany dwoma listami gończymi do spraw z 2021 roku, a także wystawiono za nim nakaz doprowadzenia, nie stawiał się do zakładu karnego. Pomimo kolejnych sądowych wezwań do stawiennictwa w zakładzie penitencjarnym, mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Dlatego też sprawą poszukiwań zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którzy ustalili, że poszukiwany ukrywa się na terenie Niemiec.

Dzięki czujności i fotograficznej pamięci policjantka wydziału kryminalnego katowickiej komendy, która był na urlopie, jadąc samochodem, zauważyła na przystanku autobusowym w Piotrowicach poszukiwanego mężczyznę. 43-latek był bardzo zaskoczony, kiedy z prywatnego samochodu wyszła do niego kobieta, informując go, że jest policjantką, a on w związku z wystawionymi za nim listami gończymi jest zatrzymany. W trakcie policyjnych czynności okazało się, że poszukiwany przyjechał do Polski na kilkudniowy urlop i następnego dnia miał wyjeżdżać z powrotem do Niemiec. Najbliższe 9 miesięcy mężczyzna spędzi w murach zakładu karnego, gdyż był poszukiwany do odbycia kary za kierowanie gróźb karalnych, paserstwo, a także za niezapłacenie grzywny za pełnione wykroczenia.

Powrót na górę strony