Wiadomości

Jak zostać jednym z nas? Dzień przedsiębiorczości w bielskiej komendzie

Data publikacji 22.03.2023

Ponad 100 licealistów, którzy zamierzają związać swoją przyszłość zawodową z mundurem, zapoznało się z pracą bielskich stróżów prawa. Spotkanie odbyło się w związku z ogólnopolskim „Dniem przedsiębiorczości”. Akcja, zorganizowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP, sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Licealistów przywitał I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej młodszy inspektor Dariusz Zajda, który zachęcał młodych ludzi do wstąpienia w policyjne szeregi. Podczas spotkania przedstawił młodzieży strukturę bielskiego garnizonu Policji, opowiedział o zadaniach, jakie na co dzień realizują mundurowi oraz jak ważna jest to rola w społeczeństwie. Komendant przywołał rotę policyjnej przysięgi i podkreślił znaczenie służebnej roli każdego policjanta dodając, że służba ta daje wiele osobistej satysfakcji i może być powodem do dumy.

Podczas tegorocznych praktyk w komendzie, uczniowie zweryfikowali swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie. Prelekcję poświęconą przyjęciu do Policji i możliwych ścieżek kariery, przygotował podinspektor Andrzej Sira z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który też odpowiadał na pytania uczniów. Dostali oni wiele ciekawych informacji o wykształceniu, umiejętnościach oraz predyspozycjach niezbędnych do wykonywania zawodu policjanta. Policjant przekonywał młodych ludzi, że to formacja, w której można realizować i rozwijać swoje pasje. Młodzież zapoznała się z organizacją, zarządzaniem i strukturą Policji.

Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu, w tym uzbrojenia, znajdującego się na wyposażeniu policjantów. O tej wyjątkowej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej służbie, opowiadali stróże prawa z bielskiej komendy. Uczniowie zostali także zapoznani z warsztatem pracy policyjnych techników kryminalistyki, który przedstawił aspirant sztabowy Dariusz Szydłowski z zespołu techniki kryminalistycznej. Mogli zobaczyć, w jaki sposób ujawniane i zabezpieczane są ślady kryminalistyczne, w tym odciski palców. Uczestnicy „Dnia przedsiębiorczości” mieli też okazję poznać czworonożnego stróża prawa — psa patrolowo-tropiącego oraz jego przewodnika aspiranta Marka Tarańskiego. Przybliżył on im rolę, jaką pełnią psy w służbach mundurowych, a także uświadomił, jakie cechy i predyspozycje powinien posiadać przewodnik policyjnego psa. Spotkanie uczniów z policjantami połączono ze zwiedzeniem siedziby Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, w tym hali sportowej, siłowni i strzelnicy, gdzie o swojej służbie, a zarazem pasji, opowiadali instruktorzy wyszkolenia strzeleckiego - aspirant Krzysztof Glos i młodszy aspirant  Wojciech Jurczyk.

Praca w Policji, to szczególny rodzaj zajęcia – służba na rzecz drugiego człowieka i całego społeczeństwu, poprzez zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. To także rozwiązywanie trudnych spraw kryminalnych, udzielanie pomocy pokrzywdzonym i ściganie sprawców przestępstw, ratowanie życia, czy zapewnianie bezpieczeństwa na drogach. Zainteresowanym służbą w szeregach Policji przypominamy, że szczegółowe informacje o doborze do służby znajdują się na stronie internetowej śląskiej Policji.

Przyszłym adeptom policyjnego rzemiosła życzymy sukcesów w nauce oraz wytrwałości w dążeniu do wymarzonego celu!

Powrót na górę strony