Wiadomości

Pantera śnieżna uciekła z chorzowskiego zoo!

Data publikacji 23.02.2023

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie oraz pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego poszukiwali pantery śnieżnej, która uciekła z zoo do pobliskiego Parku Śląskiego. Jeden z patroli ostatecznie zauważył ją na drzewie. Z wykorzystaniem specjalnej siatki obezwładniającej i przy udziale weterynarza oraz służb zajmujących się odłowem zwierząt, pantera bezpiecznie wróciła do zoo.. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Około 8.00 w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym rozpoczęto procedurę związaną z ucieczką zwierzęcia z wybiegu. Informację o uwolnieniu się pantery śnieżnej, pracownicy zoo przekazali do Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie oraz Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Początkowo działania odbywały się jedynie na terenie ogrodu zoologicznego. Jednak scenariusz ćwiczeń przewidywał wydostanie się zwierzęcia na teren Parku Śląskiego. Wtedy w ćwiczenia włączyli się chorzowscy mundurowi. Na miejsce został skierowany Zastępca Komendanta chorzowskiej „jedynki” kom. Arkadiusz Bień, który dowodził działaniami policjantów. Przy współpracy z chorzowską strażą miejską obszar, na którym miało przebywać zwierze, został wyizolowany. Policjanci biorący udział w poszukiwaniach pantery zostali doposażeni w broń długą oraz zestaw do obezwładniania za pomocą siatki. Część działań odbywała się realnie na terenie parku. Z kolei wezwanie wsparcia z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach dla zabezpieczenia większej części terenu, czy też skierowanie na miejsce policyjnego drona wyposażonego w kamerę termowizyjną, miało jedynie charakter teoretyczny. Po ponad godzinie poszukiwań, patrol z Wydziału Ruchu Drogowego, zauważył zwierze na jednym z pobliskich drzew. Dowódca działań skierował w to miejsce patrol Policji wyposażony w zestaw z siatką. W jego skład wchodził ponadto weterynarz oraz pracownik firmy odpowiedzialnej za odłów zwierzyny. Wspólnie zwierzę zostało schwytane i bezpiecznie przetransportowane z powrotem do zoo. Na koniec odbyło się spotkanie wszystkich służb oraz podmiotów biorących udział w ćwiczeniach, w celu podsumowania i omówienia podjętych działań.

Ucieczki zwierząt z ogrodów zoologicznych, czy cyrków, nie są częste. Należy jednak mieć świadomość, że mogą się zdarzyć. W związku z tym Śląski Ogród Zoologiczny oraz Komenda Miejska Policji w Chorzowie posiadają specjalne algorytmy, które mają umożliwić szybkie i bezpieczne odłowienie zbiegłego zwierzęcia. Wspólnie przeprowadzone ćwiczenia, których pomysłodawcą był Śląski Ogród Zoologiczny, miały na celu podniesienie efektywności działania służb w przypadku sytuacji kryzysowej. Dodatkowo można było zweryfikować czynności podejmowane w sytuacji szczególnego zagrożenia, a także udoskonalić współpracę z innymi podmiotami.

Ćwiczenia i stosowanie wypracowanych procedur w sytuacji kryzysowej, skutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa mieszkańców. Zapewniamy również, że wszystkie pantery śnieżne przebywające na terenie zoo czują się dobrze, a w rolę uciekiniera zaangażowano... pluszową zabawkę.

  • Zdjęcie przedstawia policyjny radiowóz oraz dowódcę działań
  • Zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy oraz policjantów biorących udział w ćwiczeniach
  • Zdjęcie przedstawia zestaw z siatką wykorzystany w ćwiczeniach
  • Zdjęcie przedstawia dwóch policjantów na terenie Parku Śląskiego biorących udział w ćwiczeniach
  • Zdjęcie przedstawia maskotkę, która przypominała panterę śnieżną
  • Zdjęcie przedstawia wszystkich uczestników ćwiczeń podczas omówienia go w siedzibie zoo
Powrót na górę strony