Wiadomości

30. rocznica śmierci st. sierż. Marka Sienickiego

Data publikacji 02.05.2022

30 lat temu na służbie zginął nasz kolega starszy sierżant Marek Sienicki. W miejscu jego tragicznej śmierci przy pamiątkowej tablicy wystawiono wartę honorową. Jak co roku kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu oraz Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu nadkomisarz Michał Sokołowski.

Warta honorowa przed pomnikiem zabitego policjanta Marka Sienickiego

Starszy sierżant Marek Sienicki zginął w nocy 2 maja 1992 roku podczas służby, którą pełnił wspólnie z kolegą. Policjanci patrolowali ulicę Woźniaka, gdzie zauważyli dwóch podejrzanych mężczyzn. Ich zachowanie wskazywało, że chcą skraść lub włamać się do zaparkowanego samochodu dostawczego. Policjanci postanowili ich wylegitymować. Gdy wysiedli z radiowozu, w ich kierunku padły strzały z pistoletów maszynowych. Służący w policji zaledwie półtora roku 25-letni Marek zginął na miejscu. Zostawił żonę i osierocił rocznego synka. Jego kolega został postrzelony w brzuch. Uniknął śmierci tylko dlatego, że bandyci byli przekonani, że nie żyje. Ciężko ranny policjant, nim stracił przytomność, o zdarzeniu zdołał jeszcze powiadomić dyżurnego bytomskiej komendy. Kiedy wyszedł ze szpitala, powrócił do służby.

Sprawcy zabójstwa zostali zatrzymani i po upływie roku od zdarzenia osądzeni i skazani. O miejscu tragedii przypomina dziś pamiątkowy obelisk, wystawiony ku czci zmarłego. W rocznicę śmierci Marka, w miejscu, w którym zginął, policjanci wystawili wartę honorową.

Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu nadkomisarz Michał Sokołowski i Komendant Komisariatu Policji II w Bytomiu komisarz Grzegorz Dolatowski wraz z kapelanem księdzem Joachimem Gondro w towarzystwie ojca Marka Sienickiego oraz Prezydenta Bytomia, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

  • Warta honorowa pod pomnikiem zabitego policjanta Marka Sienickiego
  • Kierownictwo bytomskiego garnizonu i kapelan niosą kwiaty
  • Kierownictwo bytomskiej Policji i kapelan z kwiatami pod pomnikiem zabitego policjanta
  • Komendanci składają kwiaty pod pomnikiem
  • Komendanci oddają cześć zabitemu policjantowi salutują przed pomnikiem
  • Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu przy pomniku Marka Sienickiego
  • Prezydent Bytomia składa kwiaty pod pomnikiem poległego policjanta
  • Tablica pamiątkowa kwiaty i znicze
  • Wspólne zdjęcie przed pomnikiem zabitego policjanta kierownictwo garnizonu bytomskiego, ksiądz kapelan i ojciec Marka Sienickiego
Powrót na górę strony