Wiadomości

Policję tworzą nie tylko ludzie...

Data publikacji 29.01.2021

Tradycja wykorzystywania koni w Policji sięga okresu międzywojennego. W Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie zespół policji konnej powstał w 1998 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło… Ale jedno pozostaje niezmienne – policyjni jeźdźcy dbają o swoich czworonożnych partnerów i systematycznie doskonalą nabyte już przez nich umiejętności.

Aktualnie w Ogniwie Konnym Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie służbę pełni 11 jeźdźców i 12 koni służbowych, w tym 9 jeźdźców i 11 koni posiada atest drugiego stopnia. Oznacza to, że mogą pełnić służbę w miejscach zatłoczonych lub zabezpieczać imprezy masowe o podwyższonym ryzyku. Patrole konne pełnią służbę na terenie całego województwa śląskiego.

Na co dzień patrole konne można spotkać w parkach, terenach leśnych i na ulicach Częstochowy. Również wszędzie tam, gdzie potrzebne jest ich wsparcie, szczególnie podczas zabezpieczenia imprez masowych.

Zanim koń służbowy wyruszy w swój pierwszy patrol, musi przejść odpowiednie szkolenie. Przygotowanie policyjnego wierzchowca do pełnienia służby patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczaniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka służby trwa minimum 6 miesięcy. Cały kurs kończy się testem sprawności użytkowej konia, w celu wydania atestu pierwszego stopnia. Policyjny jeździec również musi się odpowiednio przygotować do pełnienia służby z czworonożnym partnerem. W tym celu odbywa 3-miesięczne szkolenie, którego zwieńczeniem jest egzamin. Dopiero tak przygotowany duet może wyruszyć razem w teren.

Jeżeli marzysz o tym, by twoja praca nie była tylko nudnym obowiązkiem, jesteś zdolny do służby w formacjach uzbrojonych i chciałbyś pełnić służbę w policyjnym ogniwie konnym, nie zwlekaj i zostań jednym z nas.

Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby zostać jednym z nas.

W 2021 roku Komendant Główny Policji określił następujące terminy przyjęć:

  • 23 lutego;
  • 20 kwietnia;
  • 13 lipca;
  • 15 września;
  • 3 listopada;
  • 30 grudnia.

Dokumenty kandydatów do służby w Policji przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00 w Zespole Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie przy ulicy Popiełuszki 5, telefon 47 85 813 41.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 43.41 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja_filmu.m4a

Pobierz plik audiodeskrypcja_filmu.m4a (format mp3 - rozmiar 675 KB)

Powrót na górę strony