Wiadomości

Uczcili pamięć powstańców śląskich

Data publikacji 15.08.2020

W sobotę, 15 sierpnia w województwie śląskim odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II Powstania Śląskiego. Obchody wielkiego zrywu narodowowyzwoleńczego Ślązaków są w tym roku połączone z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. W uroczystościach wziął udział premier Mateusz Morawiecki, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Jakub Chełstowski, prezydenci miast, reprezentanci Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz dowódcy, szefowie i komendanci służb mundurowych. Funkcjonariuszy Policji reprezentował I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji KWP w Katowicach insp. Roman Rabsztyn.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 od złożenia wieńców pod pomnikiem ku czci Poległych Żołnierzy 75. Pułku Piechoty w Chorzowie i pod monumentem upamiętniającym Józefa Piłsudskiego na Plac Bolesława Chrobrego w Katowicach gdzie przedstawiciele służb mundurowych złożyli wspólny wieniec, który jest wyrazem naszej pamięci o bohaterach, którzy walcząc o niepodległość Polski oddali życie za Ojczyznę.

Pan Komendant wziął również udział we mszy świętej  w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji Ojczyzny poświęconej bohaterom II Powstania Śląskiego i Bitwy Warszawskiej. Wystawiony został Sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.  Po zakończeniu nabożeństwa, wieńce zostały złożone pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na katowickim Osiedlu Paderewskiego. 
 
Od 13.00 trwały uroczystości na Skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim. Tablicę ku czci powstańców poświęcił biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski. 
– Z ogromną wdzięcznością przyjmuję fakt inauguracji tego dzieła i tego miejsca, które symbolizuje tak ważne dla naszej historii daty Powstań Śląskich. Bo trzeba dziś powiedzieć, że bez Śląska, nie byłoby silnej Polski. Wierzę, że ludzie, którzy historię Polski wtedy tworzyli, bohaterowie tamtych lat, byliby ze współczesnego Śląska i dzisiejszej Polski dumni. Obok cudu nad Wisłą, jak określamy Bitwę Warszawską 1920 roku, wydarzył się także powstańczy cud nad Rawą. Młode, nieokrzepłe ciągle polskie państwo musiało walczyć niemal na wszystkich swoich granicach o przetrwanie. Wielu wtedy wydawało się wtedy, że Polska to domek z kart, który się rozpadnie. Odwagą, bohaterstwem i hartem ducha udowodniliśmy, jak bardzo się mylili – mówił premier Mateusz Morawiecki.
 
W tym dniu, przed pomnikami bohaterów Bitwy Warszawskiej oraz Powstańców Śląskich, wartę honorową pełnili funkcjonariusze Kompanii Honorowej KWP Katowicach. 
 
  • Uczestnicy uroczystości oddają honor poległym powstańcom śląskim
    fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
  • Grupowe zdjęcie uczestników uroczystości
    fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego oraz stojące przed nim warty honorowe służb mundurowych
    fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
  • Poczty sztandarowe służb mundurowych, na pierwszym planie policjanci ze sztandarem
    fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
  • Przedstawiciele służb mundurowych, wśród których obecny jest I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, insp. Roman Rabsztyn
    fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
  • Na pierwszym planie I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, insp. Roman Rabsztyn
    fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Powrót na górę strony