Wiadomości

Rok działalności policyjnej specgrupy "Speed" na Śląsku

Data publikacji 21.07.2020

Rok temu na drogach województwa śląskiego służbę zaczęli policjanci specgrupy "Speed" – powołanej, aby przeciwdziałać brawurowym, niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom kierowców. Od samego początku działalności grupa osiągała spore sukcesy w zwalczaniu agresji na drogach. Podsumowanie pierwszego roku jej funkcjonowania tylko potwierdza, że utworzenie tej komórki było dobrą decyzją.

19 lipca 2019 roku, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, na terenie województwa śląskiego swoje działanie rozpoczął zespół "Speed", mający za zadanie przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach. Grupa liczy ponad 50 policjantów. W jej skład wchodzą stróże prawa drogówki z komendy wojewódzkiej, jednostek miejskich i powiatowych Policji, a także policjanci z pionów kryminalnych i zwalczających cyberprzestępczość. Do zadań zespołu należy nie tylko zatrzymywanie kierowców, którzy stwarzają poważne zagrożenie, przekraczając znacznie dozwoloną prędkość. Grupa "Speed" zajmuje się także uczestnikami ruchu drogowego, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze i popełniają inne wykroczenia, mogące być powodem różnych tragicznych zdarzeń. Aby skutecznie zwalczać przypadki niebezpiecznych, brawurowych i agresywnych zachowań na drogach, policjanci specgrupy do działań wyjeżdżają wyposażonymi w wideorejestratory najnowszymi nieoznakowanymi radiowozami, z silnikami o mocy przekraczającej 200 KM. Flota śląskiej grupy to przede wszystkim samochody BMW GT Serii 3 i Kia Stinger. Policjanci dysponują także oznakowanymi radiowozami BMW Serii 3.

Istotne dla pracy tej grupy jest także monitorowanie i analiza nagrań umieszczanych w internecie, obrazujących różne „pirackie wyczyny”, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach i niedopuszczanie do nich. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami, policjanci typują najbardziej niebezpieczne miejsca w całym województwie i tam pełnią swoją służbę, by dyscyplinować niepoprawnych kierowców. Pomocnymi narzędziami w działaniu grupy są monitoringi miejskie oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ponadto mundurowi, oprócz służb w terenie, analizują także nagrania nadesłane przez użytkowników dróg na specjalną skrzynkę śląskiej Policji pod nazwą „Stop agresji drogowej”.

O skuteczności zespołu śląskiej grupy "Speed" już od samego początku świadczą wyniki ich pracy. W pierwszym miesiącu działalności policjanci zatrzymali blisko 1000 kierujących przekraczających dopuszczalną prędkość. 29 z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci odnotowali też 423 inne wykroczenia popełnione przez kierujących. W trakcie dotychczasowych działań nałożono 1148 mandatów karnych, 217 razy zastosowano pouczenia, a w 16 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Stróże prawa zatrzymali również 59 dowodów rejestracyjnych.

Równie imponujące są wyniki całorocznej pracy specgrupy "Speed". W okresie od 19 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci:

 • skontrolowali 46222 pojazdy,
 • ujawnili 52489 wykroczenia drogowe, z czego 34107 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących,
 • nałożyli 41145 mandatów karnych, z czego 29652 za przekroczenie prędkości,
 • skierowali 513 wniosków o ukaranie za wykroczenia drogowe,
 • zatrzymali 970 praw jazdy, w tym 813 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
 • zatrzymali 2075 dowody rejestracyjne,
 • ujawnili także 359 przestępstw karnych  w tym m.in. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, niezatrzymanie się do kontroli drogowej czy kierowanie pojazdem pomimo cofniętych uprawnień lub orzeczonego sądownie zakazu. 

Tymczasem grupa "Speed" nie zwalnia tempa i nadal, każdego dnia, wyjeżdża nieoznakowanymi radiowozami na drogi województwa śląskiego. Dla policjantów ze specgrupy bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem. Docenia to zdecydowana większość uczestników ruchu drogowego, którzy kierują pojazdami w odpowiedzialny i bezpieczny sposób, a o grupie "Speed” wypowiadają się z sympatią i uznaniem.

Natomiast piraci drogowi, którzy poprzez brawurową, zbyt szybką jazdę lub agresywne, bezmyślne zachowania na drodze powodują potencjalne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, powinni mieć się na baczności. Mundurowi grupy "Speed" stanowczo reagują na wszelkie przejawy agresji drogowej i nie stosują taryfy ulgowej wobec kierowców, którzy w rażący, często niebezpieczny sposób łamią przepisy.

 • Zdjęcie kolorowe. Widoczne samochody grupy SPEED
 • Zdjęcie kolorowe. Widoczne samochody grupy SPEED
 • Zdjęcie kolorowe. Widoczne samochody grupy SPEED
 • Zdjęcie kolorowe. Widoczne samochody grupy SPEED
 • Zdjęcie kolorowe. Widoczne samochody grupy SPEED
 • Zdjęcie kolorowe. Widoczne samochody grupy SPEED
Powrót na górę strony