Wiadomości

Współpraca dzielnicowego przy tworzeniu filmu dla seniorów

Data publikacji 13.02.2019

Dzielnicowy w trakcie obchodu swojego rejonu zastaje otwarte drzwi w domu jednorodzinnym, a na podwórku nikogo nie ma. Tak właśnie zaczyna się scenka przygotowana przez seniorów z tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla telewizji TVP3 Katowice. Krótki film ma za zadanie przestrzec osoby starsze przed pozostawieniem otwartych drzwi wejściowych i pokazać jak zachować się w przypadku wizyty osób z rożnych firm i instytucji.

Sierżant sztabowy Mateusz Fox na jest dzielnicowym w Komendzie Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach. Wczoraj wcielił się w rolę aktora i wziął udział w nagraniu krótkiej scenki, przygotowanej przez seniorów z tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla telewizji TVP3 Katowice. Wszystko w ramach realizowanego programu "Dzielnicowy bliżej Nas". Założenie było proste i miało za zadanie przestrzec osoby starsze przed pozostawieniem otwartych drzwi w swoim domu lub mieszkaniu. Bohater filmu, pan Andrzej, nie zamyka drzwi wejściowych w swoim domu jednorodzinnym, co zauważa to dzielnicowy, który jest właśnie w swoim rejonie i dba o bezpieczeństwo. Mundurowy, zaniepokojony otwartym domem, wchodzi na posesję i spotyka tam roztargnionego właściciela, który tłumaczy, że poszedł na chwilkę do szopki po drewno i zapomniał zamknąć drzwi. Nie spodziewał się, że może zostać w tym czasie okradziony. Dzielnicowy przestrzegł, że nawet, gdy na chwilę nie ma nas w domu, to trzeba zamykać drzwi na klucz. Gdy akcja przenosi się do środka, mundurowy przekazuje ważne wskazówki, mogące uchronić przed próbą kradzieży lub oszustwa. Wspomina, że przed wpuszczeniem osoby, która przedstawia się jako pracownik różnych firm lub instytucji, należy taką osobę wylegitymować, można też zadzwonić do podanej firmy i potwierdzić wizytę lub przełożyć jej termin, gdy będzie więcej domowników. Natomiast, gdy ktoś jest nachalny, można skontaktować się z policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 997 i poprosić o przyjazd patrolu.

To właśnie dzięki takim filmikom i różnym akcjom, w które angażują się policjanci, coraz więcej seniorów nie daję się nabrać. Mundurowi spotykają się z osobami starszymi na przeróżnych spotkaniach i prelekcjach przy każdej możliwej okazji. Często na takich spotkaniach jest bardzo dużo słuchaczy, którzy zadają pytania i otrzymują odpowiedzi z pierwszej ręki. Policjanci informują, jak działają oszuści i złodzieje. Ponadto dzielnicowi w swoim rejonie znają osoby starsze i często w trakcie obchodu odwiedzają ich, przestrzegając m.in. przed oszustami.

Przypomnijmy:

 • po każdorazowym powrocie do domu dokładnie zamknąć drzwi wejściowe ze względu na osoby, które sprawdzają, czy drzwi do naszych mieszkań są zamknięte, poprzez naciskanie klamki. Nawet będąc w mieszkaniu, możesz nie usłyszeć, że ktoś wszedł,
 • ponownie upewnij się, czy drzwi są zamknięte, zanim położysz się spać,
 • po zamknięciu drzwi wyjmuj klucz z zamka i odwieszaj go w bezpieczne miejsce, znajdujące się poza zasięgiem dzieci. Pozostawienie klucza w zamku uniemożliwia dostanie się do środka osobom zaufanym, którym powierzyliśmy drugi komplet kluczy i które przyszły np. w celu udzielenia nam pomocy,

Pamiętajmy!

 • w przypadku wizyty nieznajomych, dopóki nie otworzysz drzwi, to Ty panujesz nad sytuacją.
 • zawsze korzystaj z domofonu oraz z wizjera,
 • kiedy ktoś dzwoni lub puka pytaj „kto tam”, aby dowiedzieć się kim jest i po co przyszedł,
 • poproś sąsiada o towarzyszenie podczas wizyty,
 • możesz również o nic nie pytać i udawać, że nie ma Cię w domu i poczekać, jak będzie więcej domowników,
 • nie masz obowiązku otwierania drzwi. To Ty decydujesz kogo wpuścisz do mieszkania, a kogo nie. Jeśli osoba, która próbuje Cię odwiedzić wyda Ci się podejrzana lub nachalna – zadzwoń na policję 997 lub 112.
 • "Bezpieczny Senior"
  "Bezpieczny Senior"
 • "Bezpieczny Senior"
  "Bezpieczny Senior"
 • "Bezpieczny Senior"
  "Bezpieczny Senior"
 • "Bezpieczny Senior"
  "Bezpieczny Senior"
 • "Bezpieczny Senior"
  "Bezpieczny Senior"
 • "Bezpieczny Senior"
  "Bezpieczny Senior"

Opis filmu: "Bezpieczny Senior"

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.18 MB)

Powrót na górę strony