Wiadomości

Podsumowanie projektu "Gryfny Patrol"

Data publikacji 07.12.2018

W świętochłowickim Centrum Kultury Śląskiej w Lipinach odbyło się uroczyste podsumowanie nowoczesnego projektu profilaktyki społecznej - "Gryfny Patrol". Podziękowania z rąk Pierwszego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Świętochłowicach nadkom. Michała Sokołowskiego oraz prezydenta miasta odebrali wszyscy uczestnicy projektu oraz osoby zaangażowane w jego powstanie. "Gryfny Patrol" będzie realizowany jeszcze do końca grudnia.

Wczoraj odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Gryfny Patrol", realizowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Zakres projektu obejmował cykl przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym, edukacyjnym, sportowym i szkoleniowym, dedykowanym dzieciom w wieku 8-13 lat, młodzieży w wieku 14-21 lat oraz ich rodzinom i znajomym.

Prezydent Miasta Daniel Beger oraz Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Świętochłowicach nadkom. Michał Sokołowski, w imieniu Komendanta Miejskiego Policji w Świętochłowicach insp. Andrzeja Brzozowskiego, wręczyli wszystkim uczestnikom i organizatorom projektu pamiątkowe dyplomy oraz koszulki.

Dla młodzieży obecnej w Centrum Kultury Śląskiej w Lipinach zorganizowano kilka atrakcji. Między innymi wykład Pana Stanisława Maciaszka ze Śląskiego Centrum Profilaktyki w Katowicach dotyczący narkotyków, dopalaczy czy uzależnienia od świata wirtualnego. Imprezę zwieńczył koncert zespołu "Full Power Spirit".

W ramach projektu prowadzone były atrakcyjne zajęcia, cieszące się zazwyczaj dużym zainteresowaniem uczniów, między innymi bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci – „Zuchów Gryfnego Patrolu"” – wpływające na ich rozwój fizyczny, poprawę samooceny, a także na kształtowanie pozytywnych postaw społecznych uczestników projektu. Uzupełnieniem były treningi judo z elementami samoobrony.

Tytułowy "Gryfny Patrol” tworzyła 15-osobowa grupa młodzieży w wieku 14 - 21 lat pod nadzorem Świętochłowickich policjantów.  Za nimi kompleksowe szkolenie z judo sportowego (techniki rzutów, chwytów, obezwładnień), na które złożyły się m.in. przyjęcie postawy obronnej w przypadku agresji, obrona przed uderzeniem, obrona przed atakiem z użyciem niebezpiecznego narzędzia lub z udziałem kilku napastników. Zajęcia przeprowadzili wykwalifikowani w sztukach walki policjanci Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

Uzupełnieniem zajęć sportowych był prowadzony przez personel ZOZ w Świętochłowicach, kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej, obejmujący m.in. umiejętność korzystania ze środków ochrony osobistej, wstępną ocenę poszkodowanego, w tym ocenę osób pod wpływem środków odurzających, resuscytację krążeniowo oddechową, postępowanie w przypadku krwotoku, naukę bandażowania i opatrywania ran, unieruchomienia kończyn w przypadku zwichnięć lub złamań.

Pracownicy Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach z kolei przeprowadzili teoretyczne i praktyczne szkolenie przeciwpożarowe, omówili zasady postępowania w sytuacji zagrożenia, współpracy ze służbami ratowniczymi, ewakuacji podczas pożaru.

Projekt realizowany będzie jeszcze do końca roku, jednak można powiedzieć, że jego cel już został osiągnięty. Trwały efekt w postaci zbudowanego w Świętochłowicach systemu profilaktyki rówieśniczej pozwoli w przyszłości na bezpośrednie zaangażowanie i partycypację młodzieży w kreowaniu zdrowego stylu życia wśród swoich rówieśników i ich najbliższym otoczeniu.

Wszystkie działania dedykowane dzieciom i młodzieży możliwe były dzięki środkom uzyskanym przez Miasto Świętochłowice w ramach "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 33.72 MB)

Powrót na górę strony