Wiadomości

Miał być ofiarą, a stał się sprawcą

Data publikacji 15.02.2017

Karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywną może zakończyć się pomysł 43-letniego mieszkańca powiatu żywieckiego. Mężczyzna zadzwonił pod numer alarmowy twierdząc, że przed chwilą został pobity i okradziony. Gdy przybyli na miejsce policjanci zadzwonili na numer telefonu, który miał mu zostać skradziony, dzwonek odezwał się w kieszeni jego kurtki. Żywieccy policjanci skierowali już do sądu wniosek o ukaranie 43-latka za bezpodstawną interwencję.

W poniedziałek około 22.30 do dyżurnego żywieckiej komendy policji zatelefonował mężczyzna i powiedział, że przed chwilą został pobity przez cztery osoby oraz skradziono mu telefon i pieniądze. Na miejsce skierowano grupę dochodzeniowo-śledczą, technika kryminalistyki oraz psa tropiącego. W trakcie rozpytania pokrzywdzonego, którym okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, zaczął on zmieniać wersję zdarzenia, nie był w stanie podać gdzie do niego doszło oraz ile osób brało w nim udział. Gdy policjanci zadzwonili na numer telefonu, który miał mu zostać skradziony, dzwonek odezwał się w kieszeni jego kurtki. W chwilę później stróże prawa znaleźli również jego portfel. Na nieoczekiwany obrót sprawy 43-latek zareagował agresją. W konsekwencji trafił na izbę wytrzeźwień. Policjanci skierowali już wniosek do sądu o jego ukaranie. Za bezpodstawną interwencję 43-latkowi grozi wysoka grzywna, kara ograniczenia wolności lub areszt.

Pamiętajmy, że wzywając bezpodstawnie policję, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę takiej pomocy potrzebowała, a do której - w wyniku np. naszego głupiego żartu - patrol policji nie dotarł.

Przypominamy również treść artykułu 66 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

 

Powrót na górę strony