Wiadomości

Święto Niepodległości w Katowicach

Data publikacji 12.11.2016

W tegorocznych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w stolicy naszego regionu uczestniczyli policjanci, z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Mariuszem Krzystyniakiem na czele. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Archikatedrze Chrystusa Króla, przedstawiciele władz regionu i służb mundurowych przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam, po apelu poległych i salwie honorowej, złożono wieńce i kwiaty.

Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, z Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, uczestnicy – delegacje władz i instytucji, pododdziały służb mundurowych oraz mieszkańcy - przeszli na Plac Bolesława Chrobrego, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów tegorocznego Święta Niepodległości. Do zgromadzonych przemówił Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Udział w obchodach wzięli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, delegacje służb i instytucji państwowych, harcerze, uczniowie klas mundurowych, kombatanci i mieszkańcy Katowic. Śląską policję reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Mariusz Krzystyniak. Uroczystość uświetniły również Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i kompania reprezentacyjna Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyły pokaz mażoletek i defilada wszystkich służb mundurowych biorących udział w tegorocznych obchodach. Policjanci pionu ruchu drogowego zadbali o to, by przemarsze podczas uroczystości przebiegły sprawnie i bezpiecznie.

11 listopada 1918 roku,  po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo, że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku

Powrót na górę strony