Wiadomości

Szkolenie żołnierzy w katowickim oddziale prewencji

Data publikacji 08.09.2016

W katowickim oddziale prewencji odbyło się szkolenie dla żołnierzy VI Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic, połączone z pokazem działań pododdziału zwartego w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zajęcia otwarły cykl szkoleń, do prowadzenia których zaproszono kadrę instruktorską z oddziału. Ich celem jest przygotowanie wojskowych do nowych zadań, które będą realizowali podczas misji w Kosovie.

Wojskowi z Gliwic mieli okazję poznać specyfikę funkcjonowania pododdziału zwartego w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa i publicznego. W trakcie prezentacji policjanci zademonstrowali też działanie granatów hukowych, strzelb gładkolufowych oraz miotacza wody. W pokazie uczestniczyli również sami żołnierze, tworząc grupę pozorantów.

Po części głównej wojskowi podzielili się na grupy i, pod czujnym okiem instruktorów policyjnych, uczestniczyli w zajęciach z obsługi strzelby gładkolufowej, a także podstawowych technik samoobrony stosowanych przez Policję. W trakcie ich trwania mundurowi wymieniali się doświadczeniami i spostrzeżeniami, dzięki czemu zajęcia przyniosły korzyści obu stronom.

Szkolenie otwarło zaplanowany na najbliższe miesiące cykl zajęć prowadzonych żołnierzom VI Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic przez kadrę instruktorską z oddziału prewencji. Jego celem jest przygotowanie wojskowych do nowych zadań, które będą przed nimi stały po wyjeździe na misję do Kosova.

Zajęcia były możliwe dzięki zaangażowaniu Kompanii Prewencji VI i Kompanii Wzmocnienia OPP w Katowicach, dowodzonej przez st. asp. Krzysztofa Pieszczyka. Poczynania policjantów podczas pokazu na bieżąco omawiał asp. szt. Paweł Janowski, dzięki czemu żołnierze poznali strukturę działającego pododdziału oraz stosowaną taktykę.

Powrót na górę strony