Wiadomości

Ogólnopolski Głos Profilaktyki w śląskim garnizonie

Data publikacji 16.06.2014

W sobotę na terenie całego kraju odbył się Ogólnopolski Głos Profilaktyki. W akcję, której kulminacyjnym momentem był „Zryw Wolnych Serc” włączyli się śląscy policjanci.

Do obchodów tych włączył się  również Wojewoda Śląski, Śląski Kurator Oświaty, Śląski Komendant Wojewódzki Policji, Dyrektor Pałacu Młodzieży w Katowicach i Komendant Miejski Policji w Katowicach. W Urzędzie Wojewódzkim zebrało się ponad 150 osób, w przeważającej większości dzieci i młodzież.
Część z nich, uczestnicy V edycji konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „PROFORMA”, była słuchaczami warsztatów teatralnych i prelekcji profilaktycznych. Podczas warsztatów spotkała się z Adamem Kwapiszem z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, który omawiał kreacje postaci scenicznej, z Ewą Reymann ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, która mówiła o dykcji, emisji i ekspresji słowa na scenie, a także jednym z aktorów serialu „Pierwsza miłość” - Mirosławem Kotowiczem, który nie tylko przedstawiał kulisy serialu, ale także chętnie rozdawał autografy.
Prelekcje na temat bezpieczeństwa w sieci, podczas wakacji oraz w różnych innych sytuacjach życia codziennego prowadzili policjanci z wydziału prewencji katowickiej komendy wojewódzkiej oraz Szkoły Policji w Katowicach.
Jednocześnie dla dzieci z klas IV-VI katowickich szkół podstawowych, odbywały się warsztaty integracyjne pod hasłem "Malowanie Świata - Razem Bezpieczniej", prowadzone przez plastyków z Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Po warsztatach wszyscy uczestnicy obchodów brali udział w happeningu „Przestańmy biec”, spektaklach profilaktycznych przedstawionych przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Zawierciu pt. „Głos sumienia” oraz członków Młodzieżowego Centrum Aktywności Twórczej w Czańcu pt. „To tylko ja”, we wręczaniu nagród i dyplomów laureatom konkursu plastycznego na komiks pt.” Bezpieczeństwo bez barier – Razem Bezpieczniej”. Na zakończenie tych obchodów odczytano odezwę społeczności PaT i o godz. 16:00 przyłączono się do „Zrywu wolnych serc”.

Moda na życie bez uzależnień - życie bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy - to przesłanie Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki, który jest krajowym zrywem wzmocnienia twórczej profilaktyki realizowanej przez społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty". Ogólnonarodowy zryw jedności pokoleniowej, instytucjonalnej i środowiskowej, dokładnie wpisuje się w założenia rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Partnerem inicjatywy jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Celem Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki jest integrowanie obywateli w działaniach na rzecz bezpieczeństwa publicznego oraz spotkanie ludzi pomocnych dla innych, potrafiących wspólnie działać, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Wszystko po to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie zabierały wolności życia dzieciom i osobom dorosłym.

Akcja ma charakter ogólnopolski i odbywa się w tym samym czasie w całym kraju. Jej kulminacyjnym punktem był wykonany wczoraj o tej samej porze przez 60 sekund wspólny gest bicia serca tzw. Zryw Wolnych Serc. 

Punktualnie o godzinie 16 we wszystkich miastach odczytano odezwę społeczności PaT: Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo. Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie - tak brzmiały jej słowa.

Źródło: KGP/ KWP Wydział Prewencji
 

Tak wyglądała akcja w naszym województwie

Żywiec

Rybnik

Piekary Śląskie

Dąbrowa Górnicza

Jastrzebie Zdrój

Tarnowskie Góry

Myszków

Żory

Wodzisław Śląski

Siemianowice Śląskie

Katowice

Sosnowiec

Bieruń

Cieszyn

Jaworzno

Częstochowa

Chorzów

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.15 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.23 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.06 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.31 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.78 MB)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.08 MB)

Powrót na górę strony