Młody kierowca - zagrożenie na drodze???

Apel do wiernych

Zdarzenia drogowe powodowane przez młodych kierowców to nie „suche liczby” które przedstawiają dane statystyczne, ale ciężkie w skutkach wypadki drogowe

 

Apel do wiernych


 

Zdarzenia drogowe powodowane przez młodych kierowców to nie „suche liczby” które przedstawiają dane statystyczne, ale ciężkie w skutkach wypadki drogowe. Każdy z tych wypadków możemy rozpatrywać w różnych płaszczyznach m.in. prawnej, psychologicznej i duchowej, przedstawiających w różnym ujęciu sytuację w jakiej znajduje się uczestnik wypadku drogowego. Każdy z wymienionych elementów, dotyczy innej sfery życia człowieka i wymaga stworzenia właściwych warunków oraz odpowiedniego przekazu aby został właściwie zrozumiany i zinterpretowany przez odbiorcę.

Dlatego też, do przedstawicieli Kościoła na terenie całego naszego województwa skierowany został, zatwierdzony przez Zastępcę Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. mgr Romana Rabsztyna apel do młodych kierowców dot. bezpieczeństwa na drodze i przestrzegania przepisów ruchu drogowego poruszający ich sferę duchową.


 

APEL DO WIERNYCH W RAMACH KAMPANII PROWADZONEJ PRZEZ ŚLĄSKĄ DROGÓWKĘ

Z MŁODYM KIEROWCĄ W DRODZE PO DOŚWIADCZENIE”

Szanowni Państwo

Niespełna kilka miesięcy temu zakończył się 2011r. Jak zwykle w takiej chwili dokonujemy podsumowań, analizujemy liczby oraz fakty, które w wielu przypadkach szeroko rozpowszechnione przez media, utwierdzały nas w przekonaniu jak kruche jest nasze życie w starciu z rzeczywistością, w tym także na naszych drogach.

W ostatnich dziesięciu latach na polskich drogach zginęło ponad 57 tysięcy ludzi – to tak jakby z mapy Polski zniknęło miasto wielkości Będzina.

Tylko w 2011 roku w wyniku wypadków drogowych zginęło w Polsce ponad 4 tysiące osób – to liczba podobna do ilości mieszkańców jednej z dzielnic Katowic.

Analizując policyjne statystyki stwierdzić należy, że od wielu lat podstawową przyczyną tych nieszczęść jest przede wszystkim postawa kierowców, którzy swoim zachowaniem, często świadomie, przekraczając przepisy prawa drogowego doprowadzają do tragedii wielu osób.

Zwracam się więc do Państwa jako do użytkowników dróg, ponieważ bezsensowne ludzkie tragedie na drogach, a co za tym idzie tragedie rodzin tych ofiar wypadków drogowych to znaczący i społeczny problem, który dotyczy nas wszystkich.

W tym miejscu pragnę wyrazić wielkie zadowolenie oraz radość z owoców jakie przyniosła realizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, a zainicjowana przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach we współpracy z Kościołem, akcja ukierunkowana na poprawę bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego.

W roku 2008 – poprzedzającym tą kampanię ofiar tych było 219, podczas gdy w minionym roku na śląskich drogach zginęło 140 pieszych, tj. o 79 osób mniej, co daje nam spadek liczby zabitych pieszych o 37%.

Głównym celem zarówno dla Policji jak i dla instytucji publicznych takich jak organy administracji samorządowej, oświatowej a także organizacji pozarządowych jest budowanie poczucia bezpieczeństwa na drogach wśród wszystkich jej użytkowników. Jesteśmy wdzięczni za to, że Kościół wspiera nas intensywnie w tych działaniach od 2009 roku!

Wpływ na ilość kolizji oraz wypadków w ruchu drogowym ma przede wszystkim doświadczenie kierujących, ich zachowanie oraz umiejętność radzenia sobie z różnymi, niejednokrotnie trudnymi sytuacjami na drodze. Wspomniane doświadczenie pozwala na obiektywną ocenę sytuacji, wypracowanie zdolności przewidywania oraz umiejętności odpowiedniego tj. bezpiecznego zachowania się na drodze. Większość zdarzeń spowodowana jest ryzykownym stylem jazdy, brakiem ostrożności, jak również brakiem wyobraźni użytkowników dróg oraz niską świadomością o skutkach zdarzeń drogowych. Często to w połączeniu z niejednokrotnie złym stanem technicznym samochodów (bardzo tanich i powszechnie dostępnych) jakimi jeżdżą po naszych drogach „młodzi kierujący” prowadzi do nieszczęść wielu rodzin.

Niestety jak dowodzą statystyki młodzi kierujący, którzy dopiero zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdami, (a co za tym idzie nie mający doświadczenia w kierowaniu nimi) stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. Ze względu na to są uważani za grupę ludzi szczególnego ryzyka.

Dla przykładu należy wspomnieć o dramatycznym a jednocześnie koszmarnym wypadku jaki miał miejsce pod koniec ubiegłego roku w Poznaniu. Rozpędzone BMW kierowane przez 19-letniego kierowcę, z powodu nadmiernej prędkości wpadło w poślizg, uderzyło w dwa pojazdy, a następnie z wielkim impetem wjechało w ludzi czekających przed przejściem dla pieszych. Niestety dwóch pieszych zginęło na miejscu.

Kolejnym potwierdzeniem zagrożenia jakie płynie ze strony niedoświadczonych kierujących jest wypadek z grudnia 2011r. w Łodzi. 18-letnia dziewczyna posiadająca prawo jazdy zaledwie od tygodnia na skutek przekroczenia prędkości straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w mur parterowego budynku. W wyniku tego zdarzenia 18-letnia pasażerka pojazdu zginęła na miejscu, a 21-letni pasażer zmarł po przewiezieniu do szpitala. Do szpitala trafiły jeszcze 3 osoby.

Niestety, również na terenie naszego województwa miały miejsce zdarzenia z udziałem młodych kierujących, których brawura doprowadziła do tragedii. Przykładem chociażby niech będzie wypadek z 2010r., gdzie na drodze krajowej nr 81 – z Wisły do Katowic, zginęło troje młodych ludzi. W tym przypadku kierującą była 21-letnia kobieta, u której chwila nieuwagi zebrała śmiertelne żniwo.

To tylko przykłady obrazujące tragizm tych zdarzeń.

Liczby zdarzeń oraz ofiar potwierdzają, że „młody niebezpieczny kierowca” to nie tylko stereotyp i obiegowa, niepotwierdzona opinia:

  • 26,2%, a więc ponad 1/4 wszystkich wypadków drogowych w ostatnich 10 latach spowodowali kierowcy w wieku 18 – 25 lat – a są to najpoważniejsze w skutkach, często tragiczne zdarzenia drogowe;

  • 30%, a więc prawie 1/3 spośród wszystkich zabitych, zginęło w wypadkach spowodowanych przez młodych kierujących.

Mówiąc krótko, co 4 wypadek spowodowany jest przez młodych kierujących pojazdami, a co 3 osoba została zabita w wyniku wypadku spowodowanego przez młodego kierowcę.

Do głównych przyczyn zdarzeń powodowanych przez tą grupę kierowców należą:

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu;

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu;

  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Szanowni Państwo, każdy kto wyrusza w drogę robi plany, wybiera trasę analizuje ją, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Widzi osoby, które towarzyszą mu na drodze, każda z pragnieniem dotarcia do domu, pracy, rodziny......

Zwracam się do Was, ponieważ wszystkim nam zależy aby zminimalizować liczbę osób, które niestety do wyznaczonego celu nigdy nie dotarły.

W związku ze skalą zagrożenia ze strony młodych kierowców jako zadanie priorytetowe przyjmujemy przeprowadzenie szeregu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, profilaktycznym oraz działań represyjnych, w tym również przy zaangażowaniu rzeszy partnerów, podmiotów, instytucji państwowych oraz Kościoła. Te działania powinny się przyczynić się do zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tą grupę kierowców. Będą one prowadzone w ramach kampanii pod hasłem:


 

Z MŁODYM KIEROWCĄ W DRODZE PO DOŚWIADCZENIE”


 

Jako katolik, mąż i ojciec dwojga dzieci, a jednocześnie z racji wykonywanego zawodu policjanta również jako Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadzorujący służbę ruchu drogowego, zwracam się do wszystkich użytkowników dróg, a w szczególności do młodych kierujących, którzy dopiero zdobywają ten jakże ważny element jakim jest „doświadczenie”. Znajdując się na drodze zachowujmy sumiennie przepisy związane z poruszaniem się po drogach, gdyż nie mamy prawa tracić życia danego nam przez Boga, a tym bardziej odbierać go innym. Otoczmy troską własne oraz życie innych.


 


      Z poważaniem

Zastępca

Komendanta Wojewódzkiego Policji

w Katowicach

mł.insp. mgr Roman Rabsztyn



 

Mamy nadzieję, iż słowa które padły i refleksje jakie nasunęły się młodym kierowcom po wysłuchaniu apelu przyniosą wymierny efekt w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa na śląskich drogach.


 


 

Powrót na górę strony