Akcje i Kampanie Społeczne

Mamo! Tato! Tutaj jestem!

 

W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń.

Najmłodsi zwykle nie są na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne. Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia.

Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że zatłoczone lokalizacje, jak place zabaw, wesołe miasteczka, imprezy masowe, dworce kolejowe i autobusowe czy duże centra handlowe to miejsca, gdzie dzieci, poza zagubieniem, mogą być narażone na wiele innych zagrożeń. W takim otoczeniu łatwiej o anonimowość, która sprzyja zagrożeniom związanym z kontaktem dziecka z obcymi osobami mającymi złe intencje. Brak uwagi ze strony rodzica w połączeniu z dziecięcą naiwnością, mogą zostać wykorzystane przez takie osoby, które będą chciały np. „poczęstować dziecko smakołykami”, „pokazać ładnego pieska”, „zaprosić na wycieczkę fajnym samochodem” itd.

W odpowiedzi na powyższe zagrożenia, w Wydziale Prewencji KWP w Katowicach przygotowane więc zostały założenia szerokiej kampanii społecznej o charakterze informacyjnym pt.„Mamo! Tato! Tutaj jestem!”

 

Nazwa Kampanii z jednej strony powinna być odbierana jako standardowy komunikat dziecka do swojego rodzica, z drugiej zaś odnosi się do sytuacji niecodziennych – może być swego rodzaju „krzykiem rozpaczy” w dramatycznych chwilach życia dziecka, które mogą pozostawić piętno na całe jego życie.

Omawiane przedsięwzięcie podzielone zostanie na poszczególne obszary tematyczne.

Pierwszym etapem Kampanii mają być działania ukierunkowane na uświadomienie dorosłym, a także ich dzieciom w wieku od 2 do 8 roku życia, wagi problemu, jakim jest właściwe sprawowanie opieki nad dzieckiem przez rodzica oraz niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą decyzje dzieci niekonsultowane z rodzicami. Mowa o decyzjach podejmowanych w szczególności w miejscach publicznych, często zatłoczonych, podczas różnego rodzaju eventów, imprez masowych, zakupów w galeriach handlowych i innych miejscach, gdzie najczęściej można spotkać duże skupiska ludzi. Edukacja opiekunów dzieci oraz samych dzieci obejmie bezpieczne zachowania i reagowanie na sytuacje, które mogą doprowadzić nie tylko do chwilowego zagubienia się pociech, ale także do poważnych zdarzeń, jak zabranie (porwanie) dziecka czy wyrządzenie mu krzywdy przez osoby obce. Funkcjonariusze Policji prowadząc działania w ramach tej części kampanii, będą mieli za zadanie uczulić dorosłych na wspomniane zagrożenia i przygotować ich do przekazania tej wiedzy swoim dzieciom bądź podopiecznym, ponieważ to oni mają u małych dzieci największy autorytet. To działanie wdrażane będzie poprzez inicjowanie lub/i organizację własnych wydarzeń, happeningów, pikników, czy poprzez bezpośredni udział w lokalnych imprezach - organizowanych przez instytucje miejskie, lokalne administracje, miejscowe parafie, organizacje społeczne itp.

Do realizacji tej części Kampanii policjanci zostaną wyposażeni w materiały edukacyjne i „gadżety”, takie jak: opaski sylikonowe „niezgubki” (opaska sylikonowa z nadrukiem logo kampanii, napisami i miejscem na wpisanie numeru telefonu do rodzica), odblaskowe czapki z daszkiem wraz z logo kampanii oraz ulotki edukacyjno – informacyjne. Czas i miejsce realizacji funkcjonariusze dostosują do lokalnych uwarunkowań, w tym odbywających się wydarzeń w mieście (np. cykliczne wielkie wydarzenia miejskie) czy powiecie, albo okresu roku (np. wakacje, święta, długie weekendy). 

W dalszej części Kampanii działania ukierunkowane będą na kolejne zagrożenia, z jakimi mogą mieć kontakt najmłodsi mieszkańcy naszego województwa, w szczególności te dotyczące kontaktu z obcą osobą i przestępstw na tle seksualnym, a także innych niebezpieczeństw życia codziennego.

Dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, która wsparła nasze działania, pozyskano na rzecz policjantów KMP/KPP garnizonu śląskiego gotowy, zestandaryzowany szablon zajęć i animacje oparte o dobrze znaną kampanię tej fundacji „GADKI z Psem”. Takie rzetelne, nowoczesne i przyjazne dzieciom materiały pozwolą funkcjonariuszom Policji na skuteczne dotarcie do najmłodszych.

Ta część kampanii ukierunkowana będzie na przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Działania profilaktyczne z zakresu wykorzystania seksualnego najmłodszych są w większości zorientowane na otoczenie dzieci, tj. pedagogów, rodziców i opiekunów. Natomiast konieczne jest również edukowanie najmłodszych i bezpośrednie docieranie do nich z treściami edukacyjnymi, które nie wystraszą, a realnie zwiększą świadomość dzieci w temacie zagrożeń płynących z kontaktu z osobami dorosłymi. Materiały przygotowane przez psychologów ww. fundacji oraz przygotowane scenariusze zajęć pozwolą w przystępny i atrakcyjny sposób uczulić dzieci na te zagrożenia, trafiając do nich z rąk „autorytetu”, jakim jest funkcjonariusz Policji.

 


 

  • Mamo! Tato! Tutaj jestem! - plakat 1
  • Mamo! Tato! Tutaj jestem! - plakat 2
  • Mamo! Tato! Tutaj jestem! - plakat 3
  • Mamo! Tato! Tutaj jestem! - plakat 4
  • Mamo! Tato! Tutaj jestem! - plakat 5
  • Mamo! Tato! Tutaj jestem! - plakat 6
Powrót na górę strony