Wiadomości

"Komunikacja w sytuacjach kryzysowych"

Data publikacji 14.09.2010

10 września 2010r. w sali Sejmu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się konferencja naukowa nt. komunikacji w sytuacjach kryzysowych, w której uczestniczyli również śląscy policjanci. Inicjatorami naukowego przedsięwzięcia byli Kierownik Studiów Podyplomowych Negocjacji Kryzysowych Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Jadwiga Stawnicka oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk mgr Mirosław Gawron.

10 września 2010r. w sali Sejmu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się konferencja naukowa nt. komunikacji w sytuacjach kryzysowych, w której uczestniczyli również śląscy policjanci.  Inicjatorami naukowego przedsięwzięcia byli Kierownik Studiów Podyplomowych Negocjacji Kryzysowych Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab.  Jadwiga Stawnicka oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk mgr Mirosław Gawron.

 

Celem konferencji była wymiana myśli, poglądów oraz doświadczeń naukowych i aplikacyjnych, wskazujących kierunki osiągnięcia porozumienia w sytuacjach kryzysowych oraz skonstruowanie interdyscyplinarnej przestrzeni współpracy pomiędzy naukowcami i praktykami zajmującymi się problematyką reagowania w sytuacjach kryzysowych.

 

Spotkanie zaszczycił swą obecnością wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który w zwięzłym wprowadzeniu stwierdził: „Kryzys jest częścią naszego codziennego życia. Wymaga od nas zmian i podejmowania pod presją czasu nowych zadań. Wymaga również dobrej komunikacji, która powinna wspierać wszystkie działania związane z zarządzaniem sytuacją kryzysową”.

 

Wygłoszone podczas konferencji referaty poruszały zagadnienia dotyczące konfliktów w organizacji, interwencji kryzysowych w warunkach izolacji penitencjarnej, a także roli i zadań sztabu kryzysowego w lotnictwie cywilnym i komunikacji służb lotniskowych. Szczególne zainteresowanie uczestników wzbudził wygłoszony przez prof. dr hab.  Jadwigę Stawnicką referat „Kiedy słowo jest bronią”. Źródłem jego oryginalności było ujęcie problematyki komunikacji w sytuacjach kryzysowych w kontekście warsztatu naukowego językoznawcy.

 

W przerwie konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z twórczością więzienną. Sztuka więzienna poza innymi spełnia także funkcję terapeutyczną.  Pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami,  zarówno jej twórcom  jak i odbiorcom. Zespół teatralny składający się z kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Lublińcu zaprezentował przedstawienie  pt.: „POWRÓT” . Znamiennym było użycie przez wykonawczynie pantomimy jako środka wyrazu w czasach, gdzie słowo jest dominującym środkiem komunikacji międzyludzkiej. O sile tego przekazu niech świadczy cisza, jaka zapanowała na widowni po zakończonym spektaklu.

W konferencji uczestniczyło około 100 gości z całego kraju, w tym m.in.  poza gospodarzami przedstawiciele innych służb mundurowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne (policja, straż pożarna, straż miejska, ABW, CBŚ, CBA),  przedstawiciele świata nauki (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), administracji rządowej i samorządowej województwa śląskiego jak również innych podmiotów dla których zarządzanie sytuacją kryzysową stanowi ważny element zakresu działań.

 

W podsumowaniu wszystkie obecne na konferencji środowiska zgodnie uznały, iż waga poruszanej problematyki jest tak znacząca, że na stałe powinna ona znaleźć swoje miejsce w terminarzu spotkań naukowych na kolejne lata. Wysoko oceniono także formułę konferencji, która zakładała stworzenie interdyscyplinarnej przestrzeni współpracy pomiędzy naukowcami i praktykami zajmującymi się problematyką reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Powrót na górę strony