Zatrzymany za przemoc w rodzinie
Policjanci komisariatu III zatrzymali 55-letniego bielszczanina, który znęcał się nad swoją żoną i trójką małoletnich dzieci. Za przestępstwo to sprawca może trafić do więzienia nawet 5 lat.
Policjanci komisariatu III zatrzymali 55-letniego bielszczanina, który znęcał się nad swoją żoną i trójką małoletnich dzieci. Za przestępstwo to sprawca może trafić do więzienia nawet 5 lat.
Wczoraj w czasie domowej awantury „domowy oprawca” dotkliwie pobił swoją żoną i groził jej śmiercią. Wezwani na interwencję policjanci obezwładnili awanturnika. Badanie stanu jego trzeźwości dało wynik ponad 1,5 promila alkoholu. Sprawcę przewieziono do izby wytrzeźwień. Jak ustalono mężczyzna znęca się nad swoją żoną i dziećmi od kilku lat. Wszczyna awantury pod wpływem alkoholu, w czasie których dopuszcza się rękoczynów wobec najbliższych, poniża ich i grozi im pozbawieniem życia. Teraz za przestępstwa te może spędzić w więzieniu najbliższe 5 lat. O jego losie zadecyduje dziś prokurator.
***
Przemoc to naruszanie nietykalności osobistej, stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych, wszelkie formy poniżania. To także niewywiązywanie się z opieki, które ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego lub psychicznego. Przemocą jest także celowe zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krzywdzie.
Jak rozpoznać przemoc?
Zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych, niezapewnienie jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa.
Przemoc fizyczna – to celowe uszkodzenia ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne.
Przemoc seksualna – to angażowanie w aktywność seksualną bez zgody i/lub świadomości osoby angażowanej. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie, współżycie) oraz do zachowań bez kontaktu fizycznego (pokazywanie materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm). Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas.
Przemoc emocjonalna – to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie, wciągnie w konflikt, manipulowanie, wymagania i oczekiwania, którym druga osoba nie jest w stanie sprostać.
Szczególną grupą osób dotkniętych przemocą są dzieci oraz osoby poniżej 18-tego roku życia. W tym wypadku istnieje obowiązek zawiadomienia o przestępstwie odpowiednich instytucji wymiaru sprawiedliwości. Osoby niepełnoletnie mogą szukać pomocy pod BEZPŁATNYM ogólnopolskim telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży:
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Telefon obsługiwany jest przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy nieletnim ofiarom przemocy udzielają profesjonalnej pomocy.
Jednocześnie przypominamy, że wszystkie ofiary przestępstw mogą dzwonić alarmowo pod nr 997 lub 112.