Nielegalna broń przejęta przez CBŚ (film,foto)
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego przeprowadzili akcję wymierzoną przeciwko osobom posiadającym nielegalnie broń i amunicję. Stróże prawa na terenie całego kraju przeszukali 85 domów i pomieszczeń gospodarczych należących do osób, wobec których mieli podejrzenia, że mogą posiadać broń palną, amunicję lub materiały wybuchowe. Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 30 do 50 lat oraz przejęli tysiące sztuk amunicji, kilkaset egzemplarzy broni i ponad 15 kg materiałów wybuchowych.
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego przeprowadzili akcję wymierzoną przeciwko osobom posiadającym nielegalnie broń i amunicję. Stróże prawa na terenie całego kraju przeszukali 85 mieszkań, domów i pomieszczeń gospodarczych należących do osób, wobec których mieli podejrzenia, że mogą posiadać broń palną, amunicję lub materiały wybuchowe. Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 30 do 50 lat oraz przejęli tysiące sztuk amunicji, kilkaset egzemplarzy broni i ponad 15 kg materiałów wybuchowych.
W domach i mieszkaniach, które odwiedzili policjanci CBŚ, wspierani przez miejscowych mundurowych, zabezpieczono dowody przestępstw nielegalnego posiadania i wyrabiania broni palnej. Zatrzymani zostali trzej mężczyźni (z Łodzi, okolic Warszawy i z województwa świętokrzyskiego), których stróże prawa doprowadzili do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie, gdzie przedstawiono im zarzuty nielegalnej produkcji i posiadania broni, amunicji oraz materiałów wybuchowych. Za te przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia. W kilku przypadkach konieczne było wezwanie specjalistycznych zespołów saperskich by bezpiecznie przetransportować i zdetonować znalezione przez policjantów materiały wybuchowe, które stanowiły duże zagrożenie dla niczego nieświadomych sąsiadów. Policjanci CBŚ w czasie akcji przejęli łącznie 134 egzemplarze broni palnej długiej, 40 broni palnej krótkiej, 4 broni palnej gazowej, 124 istotne części broni palnej, 8958 sztuk amunicji różnego rodzaju i kalibru, 326 pocisków, granatów i zapalników zawierających materiał wybuchowy (granaty ręczne i moździerzowe, pociski artyleryjskie, petardy wojskowe, zapalniki), 3 ręczne wyrzutnie pocisków (tzw. „pancerfaust”) oraz 10,7 kg trotylu, 1,5 kg amonitu, 2,8 kg prochu strzelniczego.
Zabezpieczoną broń stróże prawa skierowali do specjalistycznych badań mających na celu m.in. potwierdzenie jej cech użytkowych, oraz czy broń ta była użyta do celów przestępczych. Od wyniku opinii wydanej przez biegłych ekspertów uzależniona będzie treść zarzutów, jakie usłyszą pozostali posiadacze broni.
W sprawie, w której jest już 29 podejrzanych, policjanci dotychczas zabezpieczyli 216 egzemplarzy broni palnej i 10614 sztuk amunicji. Śledztwo to prowadzone jest już od ponad roku i w znacznym zakresie dotyczy broni kupowanej poprzez aukcje internetowe. Część tej broni pochodzi zza naszej południowej granicy, gdzie obowiązują inne przepisy dotyczące pozbawiania broni własności użytkowych.
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.87 MB)