Wiadomości

Podsumowanie akcji "Trzeźwość"

Data publikacji 19.07.2007

Tylko w ciągu 24 godzin, poczynając od 6.00 14 lipca, śląscy policjanci wyeliminowali z dalszej jazdy po drogach naszego województwa 150 nietrzeźwych kierowców . Wśród nich aż 111 osób prowadziło pojazdy, mając w wydychanym powietrzu ponad...

Tylko w ciągu 24 godzin, poczynając od 6.00 14 lipca, śląscy policjanci wyeliminowali z dalszej jazdy po drogach naszego województwa 150 nietrzeźwych kierowców . Wśród nich aż 111 osób prowadziło pojazdy, mając w wydychanym powietrzu ponad 0,5 promila alkoholu.  Nie obyło się również od zatrzymań 12 pijanych pieszych, którzy również swoim zachowaniem stwarzali niebezpieczeństwo na drodze. 6 osób prowadziło samochody mimo sądowego zakazu, wynikającego z jazdy "na podwójnym gazie" w przeszłości. Jeden z pijanych kierowców  w Będzinie trafił do policyjnego aresztu, gdyż  usiłował przekupić policjanta, proponując mu łapówkę w zamian za to, że funkcjonariusz zapomni o całej sprawie. 

Działania kontrolne "Trzeźwość", wynikają z Krajowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa w ruchu drogowym "GAMBIT", rekomendacji Komisji Europejskiej oraz Programu działania na rok 2007 Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego "TISPOL". Ich celem strategicznym jest zmniejszenie liczby osób zabitych w wypadkach drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących, znajdujacych się pod wpływem alkoholu i narkotyków.

W pierwszym półroczu 2007 roku na drogach województwa śląskiego zatrzymano 5.971 kierujących pod wpływem alkoholu. W porównaniu z tym samym okresem roku 2006 nastąpił spadek o 802 ujawnione tego rodzaju przypadki. Jednocześnie w roku 2007 nastąpił spadek wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców (11 mniej niż w 2006). Nie mniej jednak skala zagrożenia ze strony takich nieodpowiedzialnych osób jest ciągle wysoka.

Powrót na górę strony