Wiadomości

Fałszywa kuzynka zatrzymana

Data publikacji 09.05.2007

Policjanci z I i II Komisariatu w Chorzowie zatrzymali oszustów, którzy usiłowali wyłudzić pieniądze metodą ”na krewnego”. Wczoraj przed południem 53-letnia kobieta odebrała telefon od osoby, która podawała się za jej kuzynkę.

Policjanci z I i II Komisariatu w Chorzowie zatrzymali oszustów, którzy usiłowali wyłudzić pieniądze metodą ”na krewnego”. Wczoraj przed południem 53-letnia kobieta odebrała telefon od osoby, która podawała się za jej kuzynkę. Rozmówczyni poprosiła ją o pożyczenie 8.000 złotych, niezbędnych do zakupu sprzętu komputerowego. W trakcie kilku kolejnych rozmów telefonicznych kobieta zgodziła się pożyczyć krewnej 6.500 złotych. Kuzynka przekonała ją, by pieniądze przekazała jej znajomej, która wkrótce do niej przyjedzie. Ta propozycja zaniepokoiła 53-latkę, która swoimi wątpliwościami, co do tożsamości “kuzynki” postanowiła się podzielić z policjantami. Funkcjonariusze urządzili zasadzkę pod blokiem poszkodowanej, również przypuszczając, że mają do czynienia z oszustami. Chorzowianka nie zdradzając swoich podejrzeń przekazała młodej kobiecie kopertę z gotówką. Kilka minut po tym policjanci zatrzymali 19-letnią oszustkę oraz jej 49-letniego kompana, który czekał przed blokiem w samochodzie. Oboje trafili do policyjnego aresztu. Policjanci ustalają teraz, czy przestępczy duet popełniał inne podobne przestępstwa na terenie naszego województwa.

Po raz kolejny przestrzegamy przed oszustami, których sposób działania jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Podając się za członka rodziny - najczęściej wnuka, kuzyna, siostrzeńca lub siostrzenicę, zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy np. na zakup samochodu po atrakcyjnej cenie. Po wyrażeniu zgody na pożyczkę, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania. Po krótkim czasie do mieszkania ofiary faktycznie zgłasza się osoba, która w imieniu rzekomego wnuczka odbiera pieniądze w kwocie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numerem 997. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do przerwania przestępczej działalności.

Powrót na górę strony