Wiadomości

Likwidacja grupy paliwowej

Data publikacji 07.03.2007

Policjanci z bielskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego, zatrzymali osiem osób podejrzanych o wyłudzenie zwrotu podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy, pochodzących z nielegalnego handlu paliwem. Zatrzymani to dwie kobiety i sześciu mężczyzn...

Policjanci z bielskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego, zatrzymali osiem osób podejrzanych o wyłudzenie zwrotu podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy, pochodzących z nielegalnego handlu paliwem. Zatrzymani to dwie kobiety i sześciu mężczyzn w wieku od 31 do 65 lat, mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego. Działania policjantów były nadzorowane przez prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej. Wszyscy zatrzymani są właścicielami prywatnych firm handlowych - niektórzy w zakresie działalności mieli handel produktami ropopochodnymi. Jak stwierdzili policjanci i prokuratorzy, zatrzymani przedsiębiorcy w latach 2002 - 2006, działając w zorganizowanej grupie przestępczej w Sosnowcu, Olkuszu, Bielsku-Białej, Chorzowie, Tychach, Czeladzi, Koziegłowach i we Wrocławiu, wyłudzili podatek VAT w łącznej kwocie prawie 2,5 mln zł oraz zalegalizowali kwotę ponad 7,5 mln zł, preparując faktury VAT dotyczące fikcyjnych transakcji kupna-sprzedaży paliwa - głównie oleju napędowego. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani w rzeczywistości kupowali w rafineriach olej opałowy, który następnie - poza jakąkolwiek ewidencją - sprzedawany był kolejnym odbiorcom, jako olej napędowy, a zarobione na nielegalnych transakcjach pieniądze "prali" poprzez ich dokumentacyjne uwiarygodnienie, wpisując do faktur dane dotyczące nieistniejących transakcji paliwowych. U jednego z mężczyzn policjanci w czasie przeszukania znaleźli walizkę z pieniędzmi w kwocie 110.000 zł, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar majątkowych. O losie zatrzymanych zdecyduje niebawem prokurator i sąd. Za zarzucane im przestępstwa mogą spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

Jest to już 10 realizacja w tej sprawie. Od 1,5 roku w tej sprawie działa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej grupa składająca się z policjantów CBŚ z Bielska-Białej i policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach. Do tej pory zarzuty przedstawiono 49 osobom, 32 aresztowano, 7 znajduje się pod policyjnym dozorem oraz wobec 4 osób zastosowano poręczenia majątkowe na łączną kwotę 420.000 zł.

Powrót na górę strony