Wiadomości

Śląska Policja włączyła się w ogólnopolskie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności

Data publikacji 09.03.2026

Policjanci z województwa śląskiego włączyli się w ogólnopolską akcję sprawdzania ilości osób w kryzysie bezdomności, realizowaną z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Akcja, trwająca w dniach od 3 do 5 marca, ma na celu poznanie aktualnej skali zjawiska w Polsce. Pozyskane dane pozwolą lepiej zaplanować działania pomocowe i tworzyć skuteczniejsze strategie wsparcia dla osób znajdujących się w kryzysie bezdomności.

Ogólnopolskie badanie koordynowane jest przez ośrodki pomocy społecznej i centra usług społecznych, które gromadzą informacje ze wszystkich podmiotów zaangażowanych w pomoc osobom bezdomnym. W przedsięwzięcie włączyły się liczne służby i instytucje: Policja, straże miejskie i gminne, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, streetworkerzy, organizacje pozarządowe oraz wolontariusze. Celem działań jest dotarcie zarówno do osób przebywających w placówkach pomocowych, jak i do tych, którzy szukają schronienia w miejscach niemieszkalnych, takich jak pustostany, altany działkowe, piwnice, kanały ciepłownicze, dworce kolejowe czy inne przestrzenie publiczne.

Podczas badania sprawdzane były między innymi noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych, ogrzewalnie, mieszkania wspomagane, domy dla matek z dziećmi, ośrodki interwencji kryzysowej, placówki zdrowia, a także zakłady karne i izby wytrzeźwień. Dzięki współpracy wszystkich uczestników możliwe było uzyskanie pełniejszego obrazu sytuacji osób w kryzysie bezdomności i stworzenie podstaw do skuteczniejszego planowania lokalnej polityki społecznej.

Policjanci przypominają, że każdy może pomóc osobom w kryzysie bezdomności, zwłaszcza w okresach niskich temperatur. W przypadku zauważenia osoby potrzebującej pomocy, należy powiadomić służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Wsparcie oferują również ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe, zajmujące się pomocą osobom bezdomnym.

W działaniach tych wzieły udział również jednostki terenowe garnizonu śląskiego:

Powrót na górę strony