Pierwsze zajęcia w ramach nowego projektu „Oddziały o profilu mundurowym” w Dąbrowie Górniczej
W III Liceum Ogólnokształcącym imienia Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej odbyły się pierwsze zajęcia dla uczniów klas mundurowych w ramach ogólnopolskiego projektu „Oddziałów o profilu mundurowym”, realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zajęcia poprowadzili policyjni instruktorzy – podinsp. Bartłomiej Strzoda oraz kom. Bartłomiej Osmólski z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.
Do grona prowadzących dołączył również nauczyciel szkoły, były policjant mł.insp. w stanie spoczynku Adam Pilarek, który od lat dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym funkcjonariuszami i z młodzieżą.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania formacji policyjnej, zasadami musztry oraz elementami etyki zawodowej.
Wprowadzenie do tematyki związanej ze służbą w Policji miało na celu przybliżenie młodym ludziom realiów codziennej pracy funkcjonariuszy oraz uświadomienie im, jakie kompetencje i postawy są niezbędne w przyszłej służbie.
Projekt zakłada cykliczne spotkania dla klas o profilu policyjnym, w których trakcie uczniowie będą mogli rozwijać swoje umiejętności praktyczne, zdobywać wiedzę teoretyczną, a także lepiej przygotować się do ewentualnej przyszłej kariery w szeregach Policji lub innych służbach mundurowych.
Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej aktywnie wspiera inicjatywy edukacyjne, które promują wartości takie jak odpowiedzialność, dyscyplina i zaangażowanie w służbę społeczeństwu.
Pierwsze zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży i stanowią ważny krok w budowaniu trwałej współpracy między Policją a środowiskiem szkolnym.
PRZYPOMINAMY!
Cel wprowadzenia oddziałów:
- stworzenie możliwości pozyskania do służby w Policji i Straży Granicznej jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych;
- zwiększenia potencjalnej liczby kandydatów do służby przez stworzenie odrębnej ścieżki postępowania kwalifikacyjnego dla absolwentów oddziałów o profilu mundurowym;
- uprządkowanie sytuacji funkcjonujących w szkołach tzw. klas mundurowych o profilu policyjnym lub Straży Granicznej.
Korzyści dla absolwenta!
Absolwenci oddziałów o profilu mundurowym, którzy złożą podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału:
- zostaną zwolnieni z testu wiedzy podczas postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji lub Straży Granicznej;
- zostaną zwolnieni z testu sprawności fizycznej, jeżeli uzyskali pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym;
- będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji lub Straży Granicznej.
Organizacja wydarzenia była dofinansowana z Programu „Sprawy wewnętrzne” Funduszy Norweskich 2014 – 2021, który pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Więcej informacji o oddziałach o profilu mundurowym:
https://www.gov.pl/web/mswia/oddzialy-o-profilu-mundurowym