Wiadomości

Policyjni motorowodniacy na straży bezpieczeństwa. Akweny pod nadzorem śląskich mundurowych

Data publikacji 13.07.2025

Na terenie województwa śląskiego znajduje się kilkanaście zbiorników wodnych, które w okresie letnim pełnią funkcję kąpielisk, bądź umożliwiają uprawianie sportów wodnych. Bezpieczeństwo wypoczywającym gwarantuje obecność śląskich mundurowych. Do pełnienia służby na wodach oraz terenach przywodnych kierowanych jest 111 policjantów, z których 38 posiada patent stermotorzysty.

W garnizonie śląskim do realizacji działań na wodach wykorzystywane są 24 łodzie motorowe. Jednostki są w pełni wyposażone w sprzęt do udzielania pomocy medycznej, jak również są przystosowane do działania w warunkach klęsk żywiołowych. Przed sezonem nawigacyjnym 2025 utworzonych zostało 10 sezonowych posterunków wodnych. Usytuowane są one na obszarze działania jednostek Policji w Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jaworznie, Myszkowie, Rybniku, Tarnowskich Górach, Tychach oraz Żywcu. Ponadto mundurowi z posterunków wodnych mogą liczyć na wsparcie rajdujących patroli Policji Wodnej z OPP w Katowicach, SPPP w Częstochowie i Bielsku-Białej. Grupa manewrowa OPP w Katowicach składa się z 4 lub 6 policjantów wyposażonych w radiowóz, łódź motorową i dwa rowery. Czteroosobowe grupy manewrowe z SPPP w Bielsku-Białej i Częstochowie mają do swojej dyspozycji radiowóz oraz łódź motorową.

Śląscy policjanci obecni są w rejonie 15 zbiorników wodnych. Każdego dnia mundurowi oprócz podstawowych zadań patrolowych wykonują również czynności związane ze specyfiką służby na terenach przywodnych. Na wodzie stróże prawa kontrolują uprawienia i stan trzeźwości kierujących sprzętami pływającymi i nie dopuszczają do kąpieli osób nietrzeźwych. Na brzegu, w miejscach wypoczynku i w punktach gastronomicznych podejmowane są działania zapobiegające demoralizacji nieletnich. Kontrolą objęci są również wędkarze oraz łowiska celem niedoprowadzenia do kłusownictwa. W ramach realizacji zadań na wodach policjanci zabezpieczają ponadto różnego rodzaju imprezy sportowe jak regaty czy spływy kajakowe.

Mundurowych z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach można spotkać ponadto na rzece Odrze. Tam realizują oni zadania związane z ochroną środowiska.

W 2024 roku w województwie śląskim utonęło łącznie 19 osób, z czego aż 14 w okresie wakacyjnym. Tylko od 1 stycznia do 8 lipca 2025 roku na wodach śródlądowych, powszechnie dostępnych w województwie śląskim miały miejsce 4 przypadki utonięć. Do wszystkich zdarzeń doszło poza miejscami wyznaczonymi do kąpieli, nieobjętych nadzorem ratowników WOPR-u. Przyczyną tych przykrych zdarzeń była brawura, słabe rozpoznanie zbiornika oraz brak umiejętności odpowiedniego przygotowania się do pływania.

Gwarancją bezpiecznego wypoczynku nad wodą, jest przestrzeganie podstawowych zasad. Korzystając ze sprzętów wodnych takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne pamiętaj aby:

  • Niezależnie od umiejętności pływackich, zawsze ubierać kamizelkę ratunkową.
  • Sprawdzić stan techniczny sprzętu przed wypłynięciem. Zwróć uwagę na widoczne uszkodzenia jednostki.
  • Nie przeciążaj sprzętu. Przestrzegaj bezwględnie zaleceń producenta dotyczących liczby osób oraz maksymalnej ładowności.
  • Przed wypłynięciem zapoznaj się z prognozą pogody.
  • Nie użytkuj sprzętu wodnego będąc pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Kronika działań patroli motorowodnych:

Powrót na górę strony